Метеорологичните прогнози, както и ранното предупреждение за градушки и наводнения спират. Сведения за времето няма да получават и гражданската, и военната авиация. Такива черни краски описаха учените от БАН, които за пореден път се оплакаха от орязания си бюджет, пише изданието. От липсата на средства в хазната ще пострада качеството на прогнозата за времето. За това алармирал шефът на Националния институт по метеорология и хидрология Георги Корчев.

В "Стандарт" е цитирано изказване на Владимир Димитров, зам.-председател на БАН. Според него за да оцелее академията, са нужни 20 млн. лв. за да няма допълнително закриване на звената. Главният секретар на БАН Стефан Хаджитодоров допълва, че вече имат проблеми с плащането на сметките за тока и водата. През септември академията ще излезе на стачка, пише още "Стандарт".

България е в криза, орязването не е само при БАН, коментира в интервю за "Труд" Сергей Игнатов, министър на образованието, младежта и науката. По думите му ако метеорологичният институт не се справи с орязаните разходи, ще мине към структура на Министерския съвет, защото е от национално значение. В интервюто Игнатов коментира и състоянието на образователната система у нас.

Според него платеното висше образование в никакъв случай не е връщане назад. Към днешна дата има предложен текст за новия Закон за висшето образование от Съвета на ректорите. "Искаме по-модерна система на акредитация. Също разделение на властите. Този, който ще управлява, ще отговаря за финансите и стопанската дейност. А ректорът най-после ще се занимава с основната си задача - академичните неща и науката", коментира Игнатов.

"До Нова година ще има и стратегия за научни изследвания. Въпросът е къде България да концентрира усилията си и да е сред водещите в тези области. Очевидно е, че ще развиваме информационни системи и технологии, биотехнологии, енергетика, екология. Тези професии ще са сред перспективните, показва анализ на силните страни на България за последните 10 г."

Според челото на "Труд" ЕС обмисля ограничителни мерки за търговията с цигари. "Нелегалните цигари шик, редовните - противни", озаглавява водещия си материал "24 часа". Това сочи доклад, с който се сдобило бюрото на ВАЦ в Брюксел, уточнява "Труд". Документът предвиждал всички марки папироси да са в едноцветна опаковка и да не се излагат публично. Българските производители на цигари са коментирали, че еднаквата кутия ще направи цигарите по-евтини и достъпни и ще предизвика нов бум на контрабандата. Според шефът на "Булгартабак холдинг" Иван Биларев, ако въвеждането на еднакви опаковки за цигарите се приеме, ще се стигне до бум на нелегалното производство - контрабандните цигари ще бъдат шарени, привлекателни и ще се продават още повече, уточнява изданието.

В международния си доклад РАНД предлага променената директива да обхване и тютюна на листа, новите и нововъзникващите тютюневи и никотинови продукти и принадлежностите за пушене, продължава да пише по темата "Труд". Препоръчва се количествената информация за катран, никотин и въглероден окис на цигарените опаковки да се замени с качествена, т. е. описваща вредата от тях и такава, която насочва пушача към помощ за отказване на навика, уточнява изданието.

Цитирана в "Труд" групата на РАНД посочвала още, че пушенето продължава да е най-важната единствена причина за предотвратима смърт и заболявания в ЕС. То убива по 650 000 души на година. Средно 30 на сто от гражданите на Европа пушат. Техният дял е най-висок в Гърция - 42 на сто, и в България - 39 на сто, отбелязва "Труд"

В "24 часа" са цитирани факти, според които българинът изпушва средно по 15, 8 цигари на ден при средно 14, 4 за Европа. И мъжете и жените пушачи у нас са повече от средното в Европа - съответно 49 % към 35 % и 30 % към 25 %. 42 на сто от младежите ни от 15 до 24 години употребяват тютюн в сравнение с 35 процента от връстниците си в Европа.

Всички издания отбелязват отчета на кабинета "Борисов" за първата година от мандата му. "Корупционните практики, злоупотребите и примерите за неефективно управление на средства надминаха очакванията ни и разкриха тревожно състояние на страната, за което никой не предполагаше в началото. Оказа се, че няма област, която да не се нуждае от реформи. Правителството прие предизвикателството чрез непопулярни мерки и със силна воля да постави началото на промяната." Така започва отчетът на кабинета "Борисов". "Нито едно правителство в последните двадесет години не се е захващало с толкова обхватни реформи в различни сфери, които се провеждат в ситуация на тежка икономическа криза", се посочва още в отчета.

Всички ежедневници съобщават за напрежението между президента Георги Първанов и министъра на отбраната Аню Ангелов покрай назначението на нов шеф на военното разузнаване. Президентът и военният министър публично си размениха обвинения в "нарочни" прессъобщения по темата нарушена ли е процедурата по определяне на новия шеф на военното разузнаване, който да наследи пенсионирания ген. Пламен Студенков, пише "Дневник".

Според челото на "Пари" съществува битка за аптеките. Новите и по-строги изисквания изправиха един срещу друг фармацевти и собственици на аптеки. Големият спор е дали лица с нефармацевтично образование ще имат право да работят в аптеките като помощници на магистър-фармацевтите, уточнява изданието.

"Животът не е мармалад", е заглавието над интервю с Вежди Рашидов, министър на културата. "Няма нищо по-хубаво хората да имат своите реликви и място, където да се покланят. Защото всеки народ има нужда от три много важни неща: от вяра, надежда и национално достойнство", коментира Рашидов откритието на мощите на Йоан Предтеча. В интервюто той разкрива още изненадите, които ще има през есента на българската художествена сцена.

Хлябът поскъпна до 20 на сто, отбелязва "Дума". За последната седмица рязко скочиха цените на пшеницата, брашното и насъщния, от съвета по зърното няма никаква реакция. Заради очакваното по-малко производство на пшеница верижно поскъпнаха зърното, брашното и хлябът, уточнява изданието. Най-голямо е поскъпването на хляба във Варна - с 20 на сто. Цените на едро на брашното също се повишиха през тази седмица с над 20 процента. По данни на Министерството на земеделието и храните жътвата на пшеницата не е приключила, но цената на зърно ескалира, пише "Дума". Котировките се променят по няколко пъти на ден. Причините за това са както очакванията за по-малко производство в света, така и информацията за лошото качество на произведеното зърно в страната, което принуждава земеделските производители бързо да се освободят от наличните количества, съобщили са експерти.  

Поскъпването на хляба към днешния момент е спекула, заявил пред "Труд" Мирослав Найденов, министър на земеделието и храните. "Пораженията върху реколтата не са драматични и не променят като цяло количеството и качеството на пшеницата. Зърненият баланс е осигурен, ще има жито и за хляб, и за фураж", допълнил Младенов.  

В интервю за "Труд" Росен Плевнелиев, министър на регионалното развитие, коментира строителството на автомагистрала "Тракия". По думите му прогнозата на бившия премиер Сергей Станишев (че цената на "Тракия" ще се оскъпи,
защото търговете са спечелени с нереално ниски цени) не е вярна.

"Ние не сме оскъпили, а сме намалили драматично стойността на магистралата спрямо това, което правителството на Станишев заложи". Плевнелиев допълва, че агенция "Пътна инфраструктура" трябва да провери до колко са верни твърденията, че участъкът Оризово - Чирпан от магистрала "Тракия" се нуждае от ремонт. "Вече е сформирана и работна група по този въпрос. Министерството още преди месец възложи на АПИ да подготви проектите по оперативна програма "Транспорт" за рехабилитация на пътищата по трасетата на общоевропейските транспортни коридори, като тук ще влизат и отдавна изградените участъци от "Тракия".

В интервю за "Монитор" Красимир Стефанов, изпълнителен директор на Национална агенция по приходите, казва, че ще уволнява ревизори, ако има данни за корупция. "Като продължение на антикорупционната ни политика планираме до края на септември да проведем изцяло нов подбор за ръководители на ревизионни екипи. Целта е на тези постове да бъдат назначени най-способните и почтени хора, който ще изпълняват своите задължения без съмнения за участие в корупционни схеми". Според Стефанов проблемът с укриването на доходите ще се реши на 90 процента, ако се приеме пакетът мерки на НАП.

Всички издания цитират изказване на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. От банковите сметки на фирми и лица, уличени при операция "Всичко коз", са изтеглени 567 000 лева. "За голямо съжаление, докато съдът аргументирано излагаше своите мотиви за "несъстоятелните" искания на прокуратурата, съвместно с МВР и НАП, групата и бушонът Петър Каракашев от Русе, успя да изтегли над половин милион лева. Парите са част от схемата.

Каракашев ги е теглил с близки на основния задържан по случая - Венко Кръстев. Сега тепърва трябва да търсим парите, за да ги възстановим", гневно обяснил Цветанов, цитиран в "Труд".

Дадох си GSM-а, пуснаха телефоните в медиите, коментира в интервю за "Труд" Красимир Георгиев - подсъдим за лъжесвидетелство и обвиняем за неплащане на данъци. Георгиев казва: "Спокоен съм обаче, защото не съм лъжесвидетелствал." На въпроса дали познава магистрати подсъдимият отговаря: "На този разпит аз бях придружен от адвокат. Нещо, което не е отразено в свидетелските ми показания. Никъде не е написано, че този адвокат е присъствал, а той може да удостовери какво съм питан и какво съм отговарял на прокурора. Този адвокат изчезна като фантом от материалите за образуване на делото срещу мен.

Във всички случаи онова, което се цитира в медиите, бе извадено от контекста на зададения ми въпрос. Затова и не се признах за виновен и не поисках съкратена съдебна процедура. Не искам да навлизам в подробности - затова има съд, където ще се изяснят тези неща". По думите му той е предоставил доброволно вещите си на разследващите. "А личните ми данни от тях прочетох в медиите. Кажете, по какъв начин попаднаха там лични данни от телефона и лаптопа ми? Публикуваха телефони на хора, които нямат нищо общо с делата срещу мен. И това послужи за нови скандали. И мои снимки, които бяха в лаптопите ми, също се появиха в медиите. За мен е пълна мистерия - защо не се сезира прокуратурата да провери кой носи отговорност за това?", допълва Георгиев.