В Омуртаг нямат нужда от часовник. Дойде ли водата значи е 6 часа вечерта. Стилиян Илиев е родом от Омуртаг. Откакто се помни градът е на воден режим. Поддържа хигиената си сутрин с бутилки.
Новата серия от водопроводната сага на Омуртаг е от 2005 година.По програма на ООН за развитие – ПРООН, започва да се прави водоснабдителна система. Първоначално, водата щяла да идва от Ястребино. На по-късен етап, ненадейно в проекта се включва и съседно Антоново.Сключват се договори с фирма изпълнител от Хасково. Строителният надзор е поверен в ръцете на шуменска фирма.
По проект трябва да бъде изграден около двайсетина километра водопровод от Ястребино до Омуртаг за 1,6 млн. лева. Тръбите би трябвало да са положени. Би трябвало да има и помпена станция. Парадоксалното в случая е, че от години Омуртаг е на воден режим, а под земята са закопани тръби за милиони, които няма как да бъдат пуснати в експлоатация.
Малко след старта на проекта започва промяната на първоначалните параметри. Първо се променя трасето, после тръбите от полиетилен висока плътност се сменят с ПВЦ, помпената станция остава като задължение на общината. За виновен хората сочат бившия кмет Енвир Ахмед. Малко преди да сдаде поста съгражданите му го изпращат с протести срещу безводието.
"Аз като общинар имах ангажимента да изградя една помпена станция, не го направихме, но водата я докарахме", коментира Енвир Ахмед.
Новият кмет Неждет Шабан наследява водопровода. Тръби от положените вече се изравят и се пращат за експертиза в София. bTV разполага с документа на Научноизследователския институт по строителни материали. Там е записано, че тръбите не могат да издържат налягането на водата.
Въпреки това кметът Шабан започва втория етап от проекта. Парите за него са отпуснати в края на мандата на предходното правителство. "Ами не може да кажем, че не функционира. Това е обект на разследване и в момента този проект се разследва от ДАНС и прокуратурата. Не функционира, за това защото самата система е направена така, че има един водопровод от 19 километра, значи няма как при това положение самата система да функционира без помпени станции и без други ред съоръжения. За момента целта е да се изгради всичко, да се пусне цялата система и впоследствие да се установи какви са пропуските", обяснява Шабан.
В момента се водят две следствия по случая - срещу неизвестен извършител.
"Всички документи са били на английски. Една много малка част от договорите са били превеждани и са били съхранявани основно на английски", отбелязва Драгомир Сяров, окръжен прокурор от Търговище.
"Ние можем да търсим престъпление, че това, което е заложено като проект, въпреки промените в тръбите, пак не са вложени, тъй като има определени съмнения, че след като са променени тези тръби в ПВЦ, въпреки сертификатите, които са там, са вложени много по-евтини. Но това означава да се копае цялото трасе, защото то е на определени участъци, където има различна Фи дебелина на тръбите”, допълва Сяров.
Освен че я няма, водата в Омуртаг е и една от най-скъпите в страната.