Наш зрител ни сигнализира за площадка в столичен квартал, залята с машинно масло. Кой е виновен и с какви механизми разполага общината?

Антонио Илиев и синът му Николай отиват до кварталната детска площадка в Красно село. Детето се качва на пързалката и бащата вижда странни черни петна върху нея.

"Приближих се да видя точно какво става и видях, че е масло и се стреснах, и реално се качих горе, за да го взема, за да не се спусне, да не си оцапа дрехите. Като тръгнах да слизам, се подхлъзнах и паднах от самата платформа до долу”, разказа Антонио Илиев.

Антонио не е пострадал сериозно. С машинно масло старателно са залети както цялата пързалка, така и всички скамейки около детския кът. Площадката отговаря на всички европейски изисквания. Тя струва около 35 000 лева, а подмяната само на една омазана пейка е 100 лева.

Сигнализирахме общината в "Красно село", които инспектираха обекта веднага. В условията на финансова криза те признават, че се справят трудно с опазването на детските площадки.

"Така че, ако ние не си ги опазим, няма кой да седи да ми ги пази. Единственият шанс е - не знам кога ще се случи - видео наблюдението, с камерите и да разчитаме на полицията за по-чести обиколки, когато имаме често подавани сигнали на даден обект. Това е единственото нещо”, заяви Мина Йоргова, началник отдел "Екология” към район "Красно село”.

Общинските власти чистят всеки петък, по график ще бъде изчистена и тази площадка. Най-вероятно живущите в съседния блок ще се справят с проблема по-бързо.

"Аз ще изчистя сега, след един час най-късно, с гореща вода в кофа и веро, за да може да ползват тази пързалка малките деца”, каза домоуправителят Григоров.

Гражданите могат да подават сигнали за опасни детски кътове на телефоните на съответните райони. За да проверим дали работи системата, се обадихме в общината и подадохме сигнал за стара площадка. От там обещаха, че съоръжението ще бъде включено в списък с обекти за отстраняване и ще бъде демонтирано в началото на септември.