Наша зрителка ни сигнализира, че година, след инцидента, при който 6-годишно дете загина след падане от крепостна стена на хълма Царевец, средновековната забележителност все още не е обезопасена. Защо се скараха жената, подала сигнала, и управата на Царевец - разказват кореспондентите ни от Велико Търново.
Притеснени от сегашните обезопасителни мерки на Царевец са най-често родители. Зорница Христова например твърди, че няма да пусне детето си на екскурзия до средновековната крепост, докато тя не бъде обезопасена по европейските стандарти.
"Ден, когато има туристи, а тука има наистина купища туристи, се раздават едни жълти брошури, които също обясняват на посетителите, че тяхната безопасност е изцяло тяхна отговорност, трябва да внимават. С това управата на Царевец си измива ръцете", обяснява жената.Крепостта Царевец е държавна собственост. От самото си създаване, като музей на открито, се стопанисва от Регионалния исторически музей (РИМ) във Велико Търново. От управата твърдят, че експерти от Министерството на културата са правили оценка на рисковете не веднъж и според тях сегашния вид на крепостта по никакъв начин не застрашава безопасността на туристите.
"Това, което сме направили - маркирали сме всички места, където е имало инциденти с оранжеви конуси, сложили сме допълнително 60 табели, които предупреждават за опасност и на 10 места сме сложили табели, на които са изписани указания за безопасно посещение", отбелязва от своя страна Иван Църов, директорът на РИМ във Велико Търново.Тези всичките обемни, реставрирани крепостни съоръжения са направени да се гледат отдалече, а не да се разглеждат отвътре, твърди Църов.
На Балдуиновата кула, там също ли не следва да се катери човек. Аз не го пуснах (детето - бел-ред), защото външен парапет няма, възмущава се Зорница
Да, следва да не се катери човек, категоричен е Църов.
Според жената трябва да има парапет или прозрачни стени, които да предпазват, а също и мрежи, които да улавят евентуално паднали.
"Лондонският тауер е 20 дка, значи това е 120, онова е 20. И при това там всички сгради са запазени. Наистина там се върви по крепостната стена, крепостната стена там е алеята за посетители и от вътрешната страна има парапет. Докато това само е експонирано, за да може като минава оттук посетителят, където сме ние да види как изглежда една средновековна крепостна стена, а не да се качва там", настоява директорът на регионалния музей.
Годишно Царевец се посещава от 300 000 български и чужди туристи. Приходите от крепостта отиват в общинския съвет. За поддържането на историческата забележителност се реинвестират част от средствата.