Усилията на лекарите в АГ-болницата и Очната болница във Варна предотвратяват сериозно заболяване на десетки недоносени бебета. Защо това става въпреки държавата и защо една майка иска да похвали безвъзмездния труд на един лекар?

Преди година Мадлен Манкикян ражда преждевременно и се налага малката Сирануш да престои в кувьоз. Недоносените бебета често страдат от ретинопатия, която води до слепота. За радост на майката, една от малкото АГ-болници у нас - Варненската, осигурява редовен преглед от педиатър-офталмолог от Очна болница.

"Ретинопатията, ако бъде установена в ранен стадий, може да бъде излекувана, предотвратена, така че е много важна навременната намеса на специалист...Изключително сме благодарни на д-р Николова, защото благодарение на нея, много дечица във Варна имат нормално зрение”, каза Мадлен Манкикян.

Мадлен разказва, че трудът на д-р Николова е на добра воля, защото държавата не поема очните прегледи. Ако се наложи бебе в кувьоз да се оперира, операцията също не се поема от Здравната каса, защото детето вече се лекува по една пътека, бидейки в кувьоз. Затова често недиагностицирано, заболяването става нелечимо.

"С удоволствие мога да кажа, че вече завършваме втора година без бебе, което да е отлепило ретина от тези, които са обхванати и проследени”, съобщи д-р Светла Николова, педиатър офталмолог.

"Скринингът не е регламентиран по никакъв начин, той на практика, бих казала, че не е задължителен, което е престъпно. Скринингът не се заплаща от Здравната каса, така, както не получава и никакво друго финансиране”, допълни д-р Светла Николова.

Така всичко необходимо за недоносеното бебе се води включено в стойността на една клинична пътека.

"От няколко години ние заплащаме лекарския преглед и извършването на криотерапията от специалист. Но всичко това се приспада от стойността на клиничната пътека. Никакво допълнително заплащане няма на очните специалисти, нито пък за нас, тъй като за нас това е една допълнителна дейност”, каза д-р Виолета Черноокова, началник на клиниката по неонатология в АГ-болницата във Варна.

В развитите страни има програми за ретинопатия, които включват скрининг, лечение, апаратура и обучение на специалисти.

„Такава програма за ретинопатия в България няма, това е един от проблемите и това е от дълги години нашият призив към институциите”, заяви д-р Светла Николова.

Затова нека не оставяме нашите деца да станат жертви на нашата безотговорност, призовава майката Мадлен.