Градска тоалетна разнася зарази и непоносима миризма вече седем години в един от най-скъпите квартали в София. Живеещите в близост до този обект се чувстват напълно безпомощни борейки се срещу „живописната" гледка и „ухание" на тоалетната. Занемареният обект се намира в градинката зад баня „Мадара" в непосредствена близост до една от най-харесваните детски градини в центъра на столицата.

Там Надя извежда всеки ден своя 11-годишен син Йордан. Твърди, че ако имаше къде другаде, нямаше да посещава тази градинка. Тя е притеснена не само заради окаяното състояние на тоалетната, но и заради заразите и болестите, които разнася запуснатият обект.

„Никой, поне до този момент не знам, да е помагал за тази тоалетна, която се намира в квартал „Буката" и която от моето детство се ползваше, но в момента е в невероятно състояние. И 3 пъти се е самозапалвала от изпражненията в нея, а децата играят върху нея и около нея и топките падат там”, каза тя.

„Много страшно! Вечерно време минаваме през „Прага” или от другата страна през НДК, за да се приберем. Тука са страшни работи, само такива разни пияници, наркомани щъкат и осветление няма никакво”, сподели Елка Георгиева, жител на квартала.

Тоалетната е била препродавана няколко пъти като последният собственик до скоро беше неизвестен дори на общината. Въпреки това, след кратко разследване bTV откри собствениците в лицето на фирма „Милениум 22".Те не пожелаха да говорят пред камера.

В крайна сметка, проблемен се оказва новият градоустройствен план на София влязъл в сила през месец март 2010 година, който прави подновяването на тоалетната невъзможно.

Изискванията включват изграждане на рампа за хора в неравностойно положение с наклон 5%, която се оказва неприложима при обект с чиста площ 30 кв. м.

„За рампата наистина там си има изисквания по Европейските норми да има и възможност за хора в неравностойно положение да могат да посещават тоалетните и затова са необходими тези рампи. Не е имало възможност рампата да бъде свалена долу на ниското ниво и затова ми обясниха от фирмата, че са препроектирали рампата, всъщност да е на покрива на второ ниво да се направи тоалетна за хора в неравностойно положение и може би заради това се е забавило”, коментира Евтим Евтимов, кмет на район „Триадица”.

Той обясни още, че препродаването на градските тоалетни е честа практика и е с главна цел изтичане на договора с Агенцията за приватизацията и съответно смяна на статута на обекта.

Именно тази практика прави градските тоалетни в София неизползваеми като тяхното предназначение остава събирането на отпадъци и разнасянето на непоносима миризма и зарази.

Така един ден София може да осъмне с нови кафенета, но без градски тоалетни. А какво ще стане с тоалетната в градинка „Буката" и дали притесненията на Надя ще спрат остава само да гадаем.