
Над 1 млн. българи са активни потребители на Фейсбук. Това показва изследване на българска компания за информационни технологии. В сравнение с миналата година броят на българите в най-популярната социална мрежа се е увеличил десет пъти. Какво търсим и какво намираме във Фейсбук, разказва Борислав Лазаров.
Статистиката от преди две години показва, че 56% от жителите в българските градове имат вкъщи компютър. Вече над 1 млн. са българите във Фейсбук. Всичко това показва, че интернет версията на старите албуми и лексикони, които правехме в училище е предпочитано място за общуване на модерните хора. Ивайло Христов работи в компания, която разработва приложения за Фейсбук. Това са допълнителни програми, които можете да добавите в своя профил.
"Най-често в България Фейсбук се използва за намиране на стари познати и приятели. Хора, с които преди десет години сте учили заедно, хора, с които вече не поддържате много контакт, но все още ви е интересно да видите снимки от тяхната сватба, или как се развиват децата им", смята Ивайло Христов.
Във Фейсбук българите коментират актуални политически събития, стартират социални кампании, дори събират средства за социално слаби и хора нуждаещи се от лечение. Докато четете този текст, около двайсетина българи вече са се регистрирали за първи път в социалната мрежа. Напук на разводите, които Фейсбук предизвика в чужбина, у нас можем да станем свидетели на първата българска сватба на потребители. Докога обаче тази мрежа може да расте и възможно ли е новите регистрации в нея да бъдат прекратени?
"Докато компанията Фейсбук успява да намери средства за поддържане на цялата си инфраструктура, мрежата ще продължи да расте", признава Христов.
Ивайло ни увери, че не се предвижда ползването на социалната мрежа да стане платено. Така той опровергава слуховете разпространявани във Фейсбук от месеци, че от тази година ще се въведе месечна такса за всеки регистриран потребител.