Тийнейджърите, които общуват помежду си чрез интернет и SMS-и, рискуват да не си намерят работа когато пораснат, защото речникът им се състои от само 800 думи на ден, съобщи в. "Дейли телеграф", като цитира британско проучване.
    
Предишни анкети са показали, че тийнейджърите знаят средно 40 000 думи, но в есемесите си, в сайтовете за споделяне и в чатовете в интернет използват свой
"тийнжаргон".
    
По поръчка на британската верига супермаркети "Теско" лингвисти от Университета в Ланкастър установили, че 20-те думи, с които младежите обикновено общуват помежду си, сред които "да", "не" и "но", съставляват една трета от всички използвани думи през деня.

Преподавателят по лингвистика от университета Тони Макенъри анализирал 10 милиона думи от стенограми и 100 000 думи от блогове на тийнейджъри. Освен 20-те най-често използвани думи езиковедът открил думи, които за зрелите хора са изцяло чужди. Според лингвиста Джон Болд оскъдният речник, който ползват тийнейджърите, е преднамерен акт на протест срещу установения ред.
    
Почетният професор по лингвистика от уелския Университет в Бангор Дейвид Кристъл пък е убеден, че експертите просто не разбират сложността на тийнейджърския език и го оценяват по собствените си критерии. Той смята, че когато говорят за неща, които искат да обсъждат, тийнейджърите използват богат речник.
    
Според Джийн Грос, главния отговорник по проблемите на комуникацията на Острова, бедният език на тийнейджърите ще намали шансовете им да си намерят работа. Тя планира през 2011 г. да започне национална кампания за подтикване на младежите да използват речниковия си потенциал.