Броят на загиналите младежи на вчерашния техно парад в Германия се увеличи на 19. Над 340 са получили различни наранявания, като двайсетина от тях са в тежко състояние.

Президентът Кристиан Вулф поиска "безкомпромисно разследване" на причините за трагедията. Организаторите на парада обявиха, че той повече няма да се провежда.

Младежите са били стъпкани или задушени в блъсканица в тунел преди входа на концерта на открито в Дуисбург. Те не успели да влязат, тъй като вече нямало място сред публиката. По неофициални данни на „Парада на любовта” са се събрали между милион и милион и 400 хиляди души.

„Имахме план за безопасност, който изработихме доста преди събитието съвместно с полицията и кметството на Дуисбург, и който изключваше, че ще възникне такъв проблем”, коментира Райнер Шалер , организатор на събитието.

По някои сведения паниката е била предизвикана от падането на няколко души от аварийна стълба, спусната от полиция за извеждане на хората от тунела.

„Не мога да потвърдя дали е имало блъсканица в тунела и дали това е предизвикало трагедията. Мога да потвърдя, че полицията през целия ден изграждаше заграждения, за да предотврати струпване към тунелите”, каза Детлеф фон Шмелинг, зам. началник на полицията в Дуисбург.

Въпреки мерките, десетки хиляди младежи се оказали блокирани в тясното пространство по мостовете. За щастие, спасителните екипи за реагирали много бързо и на място са успели да върнат към живот някои от тежко пострадалите.

„Факт е, че е имало тесен участък и се е знаело за него. Трябвало е да бъде създадена организация. Трябва да проучим внимателно какво точно се е случило, за това ще ни трябват няколко дни”, заяви Ханелоре Крафт, премиер на Северна-Вестфалия.

Наша зрителка, която е била на метри от мястото на трагедията, ни изпрати кадри за рубриката „Аз, репортерът". Тя също смята, че организацията не е била на ниво, а осигурените подстъпи към концерта са били прекалено малко.

Българското външно министерство потвърди, че няма данни за пострадали българи.

Германските власти предоставят следните телефони за контакт:

Телефони за връзка с полицията - 0049 203 280 0, специално отделение за издирване на граждани - 0049 203 280 41 20, Гореща линия: 0049 203 94 000

Телефони в спешно отделение на болницата Johanniter Krankenhaus - 0049 20 35 08-00, и 020 65 97 0

В миналото също има такива трагичните случаи на загинали при събиране на много хора - при поклоненията в Мека в Саудитска Арабия, по време на футболни мачове и концерти в Европа.

Преди 4 години и половина над 370 поклонници бяха стъпкани до смърт на един от мостовете в Долината Мина край Мека.

Най-тежкият инцидент там бе през 1990 година, когато загинаха над хиляда и 400 души.

Най-трагичните случаи на стъпкване на хора в Европа са свързани предимно с футболни мачове.

През май 1985-а година на стадиона в Брадфорд бяха премазани 56 души.

Две седмици по-късно 39 запалянковци загинаха на "Хейзъл" в Брюксел на финала на Купата на шампионите между "Ливърпул" и "Ювентус".

През 1989-а 96 души бяха смачкани, след като фенове на „Ливърпул” без билети щурмуваха стадион в Шефилд.

Преди 10 години на концерт в Дания 8 младежи загинаха от задушаване, притиснати към сцената от тълпата.

У нас все още не е избледнял споменът от трагедията преди 9 години, когато при влизане в дискотека Индиго загинаха седем деца.