Плевенската община започна принудително извеждане на част от обитателите на прословутия блок на улица "Тотлебен" 33 в квартал "Сторгозия". Причината за извеждането е, че наемателите дължат пари за наем и вода, както и че не спазват правилата за вътрешния ред в блока. Тези хора и техният блок стана един от най-известните в държавата ни, след като британски журналист разказа за CNN, че газовата криза ни е ударила сериозно и показа обитателите на "Сторгозия".
В последствие обаче нашият колега Стоян Георгиев разкри, че в този блок дори няма парно, а обитателите му са били само актьори в репортажа, уж пострадали от газовата криза. Вижте за новите подвизи за тези хора.
Блокът на улица "Тотбелен" 33 в плевенския квартал "Сторгозия". Тук преди няколко години общината предоставя жилища на роми от града и съседните села. Оттогава хората от квартала засипват институциите с жалби заради мръсотията и шума. Пространството около блока е пълно с боклуци, които наемателите хвърлят от прозорците. И въпреки че общинската фирма чисти на всеки 20 дни, отпадъците се появяват отново.
Ужасът за тези хора може и да спре. Защото част от наемателите на "Тотлебен" 33 имат заповед да напускат общинските жилища.
"Основните причини за извеждането са цитирани в закона - нередовно плащане на наема, неплащане на консумативи, нарушаване на вътрешния ред”, съобщи Боряна Петкова, директор на общинска фирма "Жилфонд” - Плевен.
Оказва се, че част от наемателите не са плащали вода от години. Така общата сума, която дължат е 30 хиляди лева. От ВИК обясниха, че на няколко пъти са спирали водата на нередовните платци.
"Още докато излязат нашите хора и водата е пусната, и за съжаление така се пускат, че наводняват, водата тече безстопанствено”, каза инж. Валерия Манасиева, ръководител на направление "Пласмент” към ВиК-Плевен.
Вече девет семейства от блока имат заповед да напуснат жилищата. Твърдят, че няма къде да отидат.
"Сега съм на раждане, оставят ме, пускат ме на улицата да раждам, какво да правя сега”, оплаква се Любка Асенова.
"Настанил ни всичките тука и сега ни изхвърля всичките навънка, къде да вървим да живеем, ние да не сме кучета”, добави Магдалена Илиева.
От кметството заявиха, че хората, които принудително са изведени от жилищата, нямат право на общинско жилище за следващите пет години. След себе си обаче наемателите на Тотлебен 33 оставят почти разрушен 14-етажния блок. Асансьорът не работи, прозорците на стълбищните площадки са разбити...В изоставените апартаменти липсват дори кранчетата на чешмите и дървените дограми.
"Сградата може да се реконструира, да се извършат ремонти, да се пригоди отново за ползване”, каза Боряна Петкова.
Кога обаче блокът на "Тотлебен” 33 ще придобие нормален вид, от кметството не се ангажират с прогноза.
За "Тази сутрин” от Плевен – Поля Томова