От август посетителите на Рим ще могат да слизат в подземията на античния театър Колизеума, където са били държани гладиаторите и лъвовете. bTV успя ексклузивно да заснеме уникални места, все още недостъпни за публика.

Колизеумът се счита за най-известния културен паметник. За да го видятq всяка година във Вечния град пристигат над 6 милиона туристи.

Той е един от най-забележителните примери на инженерния и архитектурен гений от древността. Построен преди 2 хиляди години с цел да забавлява императора и римляните, Колизеумът е театър-стадион, побиращ 75 хилядна публика, в състояние да бъде евакуирана за 3 минути през 80 триметрови врати. Колко ли съвременни конструкции могат да се похвалят с такива изобретения и ефикасност?

„Поддръжката на Колизеума струва над половин милиона евро годишно. Денем край него минават 2000 автомобила, оставящи смог. За да укрепим и почистим фасадата и подземията похарчихме 23 милиона евро”, коментира Барбара Назаро – архитект.

Най-интересната част на Колизеума е всъщност подземната. Тук са държани гладиатори, лъвове и тигри, които били издигани до арената с десетки асансьори, движени ръчно от роби. Подземията показват и специална водна система, позволяваща арената да се запълни с вода за водни битки.

Древните римляни смятали, че разруши ли се Колизеума, Рим щял да изчезне. А изчезнел ли Рим, изчезвал и светът.