На 27 януари в рубриката "Бъдете здрави" темата беше за хемодиализата, която се налага при хората с бъбречна недостатъчност, при които 80% от бъбречната функция е отпаднала.
Нефрологът д-р Александър Осиченко е завеждащ хемодиализния център в болницата "Токуда". Той е удовлетворен, че някои негови пациентите, докато са на хемодиализа, работят на компютрите си, защото има осигурена безжична система за интернетна връзка. Освен това има и персонал за нощна смяна.
Съвременното оборудване осигурява тиха обстановка, без неприятни миризми. Над всяко легло е монтиран телевизионен екран. Процедурата за апаратното очистване на кръвта е продължителна и трае около четири часа.
От четири години Юлия Новкова е на хемодиализа и осъзнава, че е било грешка, колебанието да приеме хемодиализата, като свой начин на живот - три пъти в седмицата. Тя оценява състоянието си като по-добро, защото не само че не ходи с патерици, а води дори внучето си на детска градина.
Евгени Динков е на хемодиализа отскоро и с усмивка споделя, че се чувства подмладен и без отоци. Красимир Големинов сe е лекувал в половината от хемодиализните центрове в страната. Преживял е и неуспешна трансплантация на бъбрек. Той оценява, че условията на този хемодиализен център дава възможност на всички да се чувстват като европейски пациенти.