Световноизвестният турски писател Орхан Памук е в София. bTV бе сред малкото медии, допуснати да разговарят с него. Има ли заплахи за живота му, мнението му за турските сериали, както отговорите му на "неудобните" въпроси, потърси Петя Дикова.

“Пиша, защото не мога да върша нормална работа като другите хора. Пиша, защото съм ви ядосан на всички. Пиша, защото обичам да седя в стаята и да пиша по цял ден. Пиша, за да бъда сам. Пиша, защото никога не съм успявал да бъда щастлив. Пиша, за да съм щастлив” - така отговаря Орхан Памук на любимия въпрос на писатели "Защо пишете?"

"Аз съм от онези рядко срещани късметлии, които правят онова, което им харесва. Не гледам на работата си, като нещо, което правя за пари. Да пиша е най-великата работа на света", казва писателят.

Организаторите умишлено не съобщават подробности около посещението на Орхан Памук, дори в кой хотел е отседнал, вероятно от съображения за сигурност. Въпросът "Има ли заплаха за живота му" обаче остава.

"Да драматизираме по този въпрос няма да помогне на никого. Мога да добавя - турското правителство ми дава бодигард, който да ме придружава, когато съм в страната. И аз съм доволен от това."

Как си обяснявате огромния успех на турските сериали в нашия ефир?

Знам, че са популярни и в други страни. Съжалявам да го кажа, но тъй като нямам време да ги гледам и не мога да им дам оценка. Но мога да ви споделя нещо лично. Не следя тъй наречените сапунени опери, но трябва да си призная, без да издавам заглавието, че почти съм подписал договор за един от романите си да бъде направен на сериал. И сега като подпиша трябва да спра да ги наричам така - сапунени сериали.

Писателят сподели, че притежава над 16 000 книги, пръснати из апартаментите му в Истанбул. И предвид интереса му към историята, го питаме за преплетеното минало на България и Турция.

Има широк обществен дебат относно дефинирането на определена историческа епоха. Дали тя трябва да се нарече турско присъствие или отоманско владичество?

Това си е български въпрос. Според мен, очевидно, би трябвало да се нарича отоманско присъствие, защото империята не е била само турска империя.

Но как трябва да се назове "присъствие" или "владичество"?

Този въпрос така и не получава отговор. Явно въпросът е счетен за политически, а медиите са били помолени да се въздържат от подобни въпроси.

Мислите ли, че Западния свят знае достатъчно за Исляма и представата им отговаря ли на истината?

Разбира се, че не. Хората не знаят достатъчно за другите култури. В последните години пътувах по целия свят и навсякъде се оплакват: "О, Западът не знае нищо за нас". Ходил съм в Корея, Китай, Япония, Индия, Латинска Америка - всички, включително малките държави, се оплакват: "Западът не ни познава. Точка." Това е основното, което съм забелязал. И поради това всички се сърдят. Обаче от друга страна всеки крие нещо в килера си.

Всеки предпочита да гледа на вътрешнополитическите си проблеми като представени погрешно от Запада. Изкривени от Запада. По-голямата част от човечеството въобще не е представено от Западните медии. Така че, отговорът има 2 страни - да, Западът не знае достатъчно за Исляма, за Турция, не знае много и аз България, нито пък за Северна Корея.

Мисля, че "центърът на света", метафорично казано, се измества и все повече гласове, извън Западния свят, ще бъдат чути. Но това ще се случи, само ако тези писатели, мислители започнат да критикуват властта, но не по радикален начин, разбира се.

"Човек невинаги е щастлив, когато постъпва правилно", казва Орхан Памук. Ако си носител на Нобелова награда за литература и си продал над 7 милиона копия на романите си по целия свят, освен че постъпваш правилно, навярно си и щастлив.

Един от най-известните съвременни писатели е в София по покана на Фондация "Елизабет Костова". На тържествена церемония авторът на "Сняг" беше удостоен с почетния знак доктор хонорис кауза на Софийския университет.