Рекордно високи коледни добавки към пенсията ще получат в края на годината възрастните хора, цитира изданието премиера Сергей Станишев. Според вестника става дума за между 160 и 200 лева за всеки пенсионер. С 10 процента ще растат средствата за заплати през 2009 г. , предвижда бюджетната прогноза на финансовия министър Пламен Орешарски.

Минималната работна заплата ще стане 240 лева от 1 януари 2009 г., за 2010 г. тя ще стигне 260 лева, а през 2011 г. - 280 лева. Функциите на вицепремиера по еврофондовете Меглена Плугчиева ще бъдат сериозно увеличени, информира още вестникът. Присъствали на дискусията споделили, че вероятно ще се създаде орган, подчинен на МС и подобен на разплащателната агенция, която управлява парите по САПАРД. Вестникът цитира изказванията на тримата лидери на коалицията пред журналисти.

"Най-лесното е да хвръкнат няколко министерски глави, за да успокоим обществото, но се питам това ли е правилното действие? Или е по-добре да се самокоригираме след прецизен анализ на проблемите и критичните оценки, които никой от нас не отрича", е отбелязал премиерът.

Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски пък посочил, че управляващата коалиция не само е тройна, но и трайна. За лична отговорност след спирането на европарите намекнал само лидерът на ДПС Ахмед Доган, според вестника.

"Европа не ме обича, аз съм еба ти пича", е озаглавен анализът в "24 часа" - по песен на "Ъпсурд". Вече няма значение дали и кога ще има наказателни смени в правителството, жертвите са гражданите на държавата, коментира изданието. Но след като отново властта се закрепи без жертви, може би е време да свикнем с мисълта, че това правителство ще изкара мандата си, освен ако някакъв ужасен катаклизъм не подпре заканите на опозицията за улични протести наесен, пише авторът.

"Няма да увеличават акциза на газьола и безоловния бензин през 2009 г.", съобщава "Класа". Ще има леко увеличение на акциза на тока и кокса, ще се вдигне и налогът върху цигарите. "Замразените европроекти ще продължат с излишъка", продължава темата "Дневник". Отрязаните от европейското финансиране проекти по ФАР, ИСПА и САПАРД ще бъдат спасявани със средства от бюджетния излишък.

"Тройната коалиция отказа да признае европровала си", е гледната точка на "Сега" за най-важното от заседанието. Бе потвърдено, че оставки на министри и други уволнения в критичните сфери няма да има, Сергей Станишев, Ахмед Доган и Симеон Сакскобургготски призоваха положението да не се драматизира и подчертаха, че управлението е стабилно, обобщава в челния си материал вестникът.

В приложението "Наблюдател" "Сега" публикува писмото от Брюксел, на базата на което вестникът съобщи в съботния си брой, че може да бъдат замразени 1.6 млрд. евро по една от седемте оперативни програми - "Транспорт". Тази информация бе опровергана от управляващите на заседанието в Банско.

***
Вестниците търсят коментари на различни представители на партиите на управляващата коалиция за заседанието.

"Съдебната власт е щраус с лъснал независим задник", образно обяснява пред "24 часа" депутатът от левицата Петър Кънев. Той сравнява съдебната власт с щраус, който си е заровил главата в пясъка и "му е лъснал един независим задник". Ако за еврофондовете съм оптимист, по отношение на правосъдието съм песимист, заявява Кънев и допълва, че когато има проблеми, негативите винаги ги отнася изпълнителната власт. Депутатът отбелязва, че едно от решенията от заседанието в Банско - да се поканят външни одиторски компании във връзка с еврофондовете, може да върне доверието.

***
Действията на опозиционните партии също ангажират вниманието на вестниците.

"В бюфета мирише лошо - като станат депутати, се разплуват", заявява пред "24 часа" лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Той обяснява, че "Атака" бойкотира управляващата коалиция, като не присъства на заседанията на парламента. Искаме да приобщим и цялата опозиция, казва Сидеров. Според него е необходима нова икономика на доходите, но това можело да стане само с управление от неучаствали досега във властта хора.

***
"Прокуратурата в изпълнителната власт?Невъзможно!", коментира в интервю за "Новинар" главният прокурор Борис Велчев. Според него ако обвинението премине към изпълнителната власт, ще се превърне в политически орган в ръцете на едно правителство. По повод доклада на ЕК и критиките за корупция Велчев коментира, че обвинителите не разкриват корупционни престъпления и прокуратурата би могла да бъде упрекната, ако някой е разкрил и докладвал за корупционно престъпление, но не е образувано досъдебно производство. Такива случаи категорично нямаме, декларира Велчев. Той признава, че е притеснен от доклада. Оценката е липса на сериозен напредък и това може да се тълкува като началото на една тенденция, допълва Велчев.

***
КАТ подреди черен списък със 17-те най-опасни участъка с висока концентрация на пътни инциденти в страната, в процес на изработка е и такъв атлас, съобщава "24 часа". Най-страшно е на пътя София-Перник, където на 4 км са регистрирани 113 катастрофи, следват Варна-Златни пясъци и няколко опасни километра в областите Добрич и Бургас. Причината според специалистите са лошо проектиране, строителство, маркировка и поддържане.

"Общинските участъци са най-лоши", твърди пред "24 часа" Дончо Михалевски, заместник-министър на МРРБ. Михалевски казва, че ще се се изготви списък с най-опасните места и обезопасяването им ще залегне в програма, която директно ще се финансира от бюджет 2009.

***
"Въпреки уверенията на властта, че опасност няма, протоколи на екоагенцията от 3 юли показват отровен прах от взрива в Челопечене", пише "24 часа". Въздухът в кварталите около гръмналото поделение бил по-мръсен и от зимните мъгли в центъра на София, отбелязва изданието.

***
"Нито един министър не струва 250 млн. евро", коментира пред "Стандарт" Георги Кадиев, общински съветник на София от БСП и бивш заместник-финансов министър. Ако кабинетът се пребори за възстановяването на акредитацията на двете агенции, значи е издържало теста, а ако за целта е нужно да се сменят министри, нека се сменят, отбелязва Кадиев. Според него в приходната част на държавния бюджет за 2009 г. трябва затягане на приходните агенции, а в разходната - мерки в насока антикорупционна политика, образование, здравеопазване и социална политика.

***
Двама високопоставени служители в Агенция "Митници" ще освободят постовете си, пише от първа страница "Монитор". това били шефът на митническите мобилни групи Иван Борисов и началникът на дирекция "Митническо разследване и разузнаване" Румен Данев.

***
"Меморандумът по ФАР за 2005 г. е напълно загубен", признава пред "Дневник" вицепремиерът за управление на европейските фондове Меглена Плугчиева. В момента се анализират проектите по меморандум 2006 г., уточнява тя. Плугчиева успокоява хората, че дори срокът по програма САПАРД да не се удължи с една година, в най-лошия случай заявените проекти ще се изплатят с национални средства. Изпускайки европейски средства, даваме пари от бюджета, които могат да отидат за социални разходи например, посочва обаче Плугчиева.