Пред какво са изправени децата, трудноподвижните хора и тези, които ги грижат за тях заради лошата градска среда?
Подлезът до хотел „Плиска” в София е най-натовареното съоръжение от този тип в столицата. Нина Дишкова преминава поне по веднъж на ден през този подлез с детска количка, защото се грижи за малкото си внуче през деня. Живее от едната страна на „Цариградско шосе”, а детската поликлиника и общината са от другата.
„Трудно, просто трудно. Даже, така, празна ми е трудно да я изкатеря, а камо ли като е вътре малката. Ако е по-малко детето, без чужда помощ не може”, сподели тя.
Жените с по-малки деца, които не са проходили, са лишени от правото им на достъп до отсрещната стана на булеварда. А това се налага.
След като са поставени тези стръмни релси, подлезът на хотел „Плиска” се води адаптиран за детски колички и инвалиди. Всъщност инвалидите в този столичен район са напълно изолирани.
Инвалид с количка е майката на Нина Дишкова. От години тя не е преминавала от другата стана на булеварда.
„Няма как просто с инвалиден стол и тя е 80 кг. Просто не мога да се справя в никакъв случай. Ако е самичка, изобщо не може да мине от тази страна”, каза Нина.
Заради колите по тротоарите и подлези като този на „Плиска”, повечето трудноподвижни хора в София си остават затворени вкъщи. Николай Йончев е един от тези трудноподвижни хора, които въпреки всичко опитват да се движат. И той живее в квартал „Изток”, близо до Плиска. Той може да се движи по улиците на София само когато някой реши да му помогне.
„Тия релси са напълно неизползваеми. Виждал съм хора с детски колички да се спъват и да падат от тях, особено като е лошо времето”, заяви той.
Стоян Георгиев: Тази рампа каква работа върши?
Николай Йончев: Никаква работа не върши.
Стоян Георгиев: Случвало ли се е да няма кой да ви помогне?
Николай Йончев: Случвало се е. Тогава чакам да се съберат няколко човека и да ми помогнат.
Въпросът не е само до количките, въпросът е и за възрастни хора. Тук е много трудно да се слиза.
Миналата зима Николай пада по стълбите докато го пренасят. Затова повечето инвалиди в София предпочитат да останат затворени вкъщи.