Българският филм "Черните лебеди" е създаден през 1984-а по повест на Богомил Райнов от 1976 г. Режисьор на филма е Иван Ничев, а в главната роля влиза дъщерята на Богомил Райнов – Диана Райнова. 27 години по-късно филмът на Дарън Арънофски "Черният лебед” плени света и донесе на Натали Портман "Оскар” за най-добра актриса. Създателите на българския филм нямат никакви претенции, че са били ограбени от холивудския режисьор, но не изключват възможността някои идеи на Богомил Райнов да са станали вдъхновение за холивудската продукция.

"Светът е вече едно голямо глобално село. Аз изгледах филма и трябва да ви кажа… аз не съм специалист по авторско право, не мога да кажа, че има нещо директно. Но има в основните идеи неща, които би могъл човек да се замисли”, каза Иван Ничев.

"Двете героини са с абсолютно различна съдба - и професионална, и лична, но и двете се борят за съвършенството в това изкуство. Ако при Натали Портман в американския филм "черният лебед” е последното най-голямо препятствие, което ако тя мине, ще стигне до върха, където са звездите, в нашия филм Богомил Райнов се занимава с анонимните творци. Черните лебеди са кордебалета. Затова той като метафора ги нарича черните лебеди”, обясни Диана Райнова.

"Истината е, че би могло да има някакви съвсем случайни съвпадения. Аз преди 5 години му правих портрет в Тел Авив, в който беше включен "Черните лебеди”. Тогава се запознах с големия продуцент Менахем Голан… Той много хареса този филм и аз мисля, че би могло да има някакви разговори, без нито за миг да имам някакви претенции към колегата, той е талантлив. Някакви внушения би могло да има”, каза Ничев.

И Иван Ничев и Диана Райнова откриват някои сходства в двата филма, но без да се чувстват ощетени, а напротив – и двамата са впечатлени от филма на Дарън Аранофски и изпълнението на Натали Портман. "Това, което най-много ми хареса, че тя в балетните сцени е прекрасна. Особено накрая, когато тя вече стига до съвършенството, имаш усещането, че тя наистина се слива с една висша сила и въздействието за мен беше страхотно”, сподели Диана Райнова, която понастоящем е преподавател в балетна школа. "Нека има повече такива филми за балет - за истинските балерини. В днешно време всеки, който се раздвижи малко на сцената или пред камерата, се нарича балерина. Нека има повече такива филми”, допълни балерината.

"Аз съм шастлив, защото след премиерата в НДК (на "Черният лебед” – бел.ред.), аз не можах да отида, се обадиха няколко колеги, които казаха "Иване, поздравяваме те за премиерата. Ние изгледахме този филм, но ти благодарим за ония филм”, сподели с благодарност българският режисьор.