„Има ли заплата, която да ме върне в България? Отговорът ми е – не. Трябва да се променят нещата, за да си дойда обратно тук”. Това са думите на д-р Николай Димитров в „Тази сутрин” – анестезиолог в столична болница, който след няколко дни заминава за Германия. Билетът му е двупосочен, но ще се върне, само за да вземе и семейството си. Надява се да остане еднопосочен.
За решението си посочва комплексни причини. „Първата причина е обстановката в страната, която, за мое най-голямо съжаление, не ми дава никакъв оптимизъм в бъдещето. Не искам да остарея в тази страна. Не искам да разчитам на пенсията, която получавам в тази страна. Защото при труда и усилията, които хвърлям всеки ден в работата си, ще дойде време, когато ще остана с една малка пенсия, защото няма да има кой да изкарва парите за моята пенсия”, казва лекарят.
Признава, че е инвестирал доста време и предполага, че с работата си съм върнал тази инвестиция на българската система, но „ако искам да имам сигурност за себе си и за семейството си, ако искам нещо да променя, сега е времето да го направя”.
Макар че основният фактор, който гони българските медици от страната, е заплатата и макар че в германия ще получава 5500 евро, д-р Димитров изключва финансовата страна в своя случай. „Заплатата, специално в кардиохирургията, е достатъчна, за да живее човек добре, като приличен стандарт. Но липсата на сигурност в страната... Аз работя много и всеки един от левовете, които взимам, са заслужени с труда, усилията и уменията, които влагам в работата си. Но няма сигурност за мен, когато остарея, за децата ми, за семейството ми”.
Професионалното удовлетворение е друга причина, която изпраща д-р Николай Димитров в Германия. В болницата, в която отива, има организация. „Болницата е сравнително нова – 15-годишна, многопрофилна по същество, оборудвана с най-добрите възможности за работа. В шоковата зала има най-модерен скенер, в който докато се обработва един пациент, в рамките на 10-15 минути му се прави скенер, за да се изберат приоритети на интервенцията. Резултатите са по-добри и удовлетворението за нас, лекарите, е голямо”.