Приемането на Румъния и България в Европейския съюз постави под въпрос доверието в процеса на разширяване на Европейския съюз и както държавите-членки, така и държавите-кандидатки станаха недоволни от бавния ход на процеса на интеграция, казва Щефан Фюле, еврокомисар по разширяването, информира агенция Медиафакс.

Попитан в интервю за Юрактив Чехия, какво се е променило в сферата на процеса на разширяване в последните 5 години, Щефан Фюле отговаря: "Много неща. Както държавите-членки, така и държавите-кандидатки усещат умора заради бавния ход на процеса на разширяване. На първо място, последното разширяване с Румъния и България повдигна редица въпроси, свързани с доверието в целия процес. Защото за първи път ЕС реши да въведе специален механизъм за сътрудничество и контрол за държави-членки.

Най-голямото предизвикателство бе възстановяване на изгубеното доверие в процеса на разширяване. Принудени сме да разширим и да затегнем стандартите. Страните-кандидатки трябва да докажат, че адаптираното законодателство е функциониращо."

Еврокомисарят по разширяването допълва, че преди да започне да работи за Европейската комисия държавите-членки са имали на разположение само няколко инструмента за влияние или дори блокиране на разширяването. Сега имат над 100 възможности да направят това.
 
Във връзка с публикуваното в електронното издание "Юрактив" интервю на комисаря по разширяването Щефан Фюле, което хвърля сянка върху приемането на две страни-членки в Европейския съюз, в това число и България, постоянният представител на Република България към ЕС посланик Димитър Цанчев проведе разговор с началника на кабинета на комисар Фюле – Саймън Мордю.

Това се казва в изявление на говорителя на МВнР.На посланик Цанчев бяха дадени уверения, че комисарят е бил неправилно разбран от интервюиращите и поставеното от редакцията заглавие не отговаря на духа на интервюто, заявяват от Външно.

От кабинета на Щефан Фюле ще предприемат необходимото пред редакцията на електронното издание за съответните корекции.

Комисар Щефан Фюле е един от членовете на ЕК, който нееднократно се е изказвал в подкрепа на отпадането на Механизма за сътрудничество и оценка за България и Румъния. В този смисъл за българската страна е очевидно необосновано и нелогично поставеното на интервюто заглавие.