Енрико Лета вече не е премиер на Италия. Той връчи оставката си на президента Джорджо Наполитано, който я прие незабавно и така спести на коалиционното правителство формалния вот за недоверие. Държавният глава обяви началото на консултации за съставяне на ново правителство.

Енрико Лета подаде оставка в деня, в който стана ясно, че Италия излиза от кризата. Икономиката на Апенините отчете ръст за първи път от 2 години насам. Въпреки положителните показатели Лета се отказа от поста си.

Причината е, че младият лидер на неговата Демократическа партия - Матео Ренци организира вътрешнопартиен преврат. Той смята, че реформите в страната вървят бавно. Малцина обаче са оптимистично настроени след премиерската оставка.

И ти ли, Бруте?

Кризата тръгна от управляващата лявоцентристка Демократическа партия, която сне доверието си от собствения си зам.-национален секретар. По-малко от 10 месеца Енрико Лета оглавяваше правителство на широката коалиция с десноцентристите на Силвио Берлускони.

Инициатор и режисьор на свалянето на Лета е 39-годишният Матео Ренци, който в началото на декември бе избран за национален секретар на партията, запазвайки поста кмет на Флоренция.

Първите му изявления като партиен лидер бяха, че "Лета може да бъде спокоен, действа добре и правителството има нашата подкрепа" и "Няма да управляваме страната без да ни гласува народът".

Два месеца по-късно Ренци поиска оставката на Лета с обясненията, че Италия е затънала в блато и неговото
правителство бездейства.

Внесената от лидера резолюция бе подкрепена от 136 членове на ръководството на ДП, докато 16 гласуваха против и 2 се въздържаха. Веднага след ултиматума на собствената му партия премиерът Лета обяви, че ще подаде оставка.

Ренци окачестви процедурата като висша изява на вътрешнопартийна демокрация. Той намекна, че Демократическата партия трябва да предложи нов премиер, като намекна, че очаква да бъде номиниран.

Твърде лесна победа?

Междувременно социолози предупреждават, че политическата сила може да загуби до 2% от подкрепата си в следствие на скандалите. Тези гласове минават към Движение „5 звезди” на комика Бепе Грило.

Това е и единствената партия, която не се очаква да влезе в правителството, което се очаква, че ще управлява Италия от следващата седмица. Според някои, пътят на Ренци се разчиства толкова лесно, за може и след това по-бързо да се провали и да спре да обърква сметките на по-опитните политици.

Президентът Джорджо Наполитано трябва да реши дали да връчи нов мандат за съставяне на правителство на Ренци, или да свика предсрочни избори.

Ако амбициите на Ренци да оглави правителството се оправадят, той ще е най младият премиер на Италия, рекорд държан досега от Бенито Мусолини.

Дори напористият млад политик да получи правото да стане премиер, няма гаранции, че Силвио Берлускони ще го подкрепи.

Кавалерът е известен с политическата си прозорливост и ще се възползва от всяка възможност да се върне на власт. От средата на 90-те той се редува на премиерския пост с различни представители на левицата.

Политическият трус не се отрази на финасовите пазари. През юли страната ще поеме ротационното председателство на ЕС, когато ще се формира и новата Европейска Комисия