Затворен в студени, бетонни килии и често сам с книгите си - през последните месеци от живота си руският опозиционер Алексей Навални търси утеха в писмата, които пише.

„Никой не може да разбере руския затворнически живот, „без да е бил тук“, казва той в едно от тях на свой познат през август. След това с типичното си чувство за хумор добавя „Но няма нужда да бъдеш тук“.

Снимка: Ройтерс

„Ако им се каже да те удушат в килията ти, ще го направят

„Ако им кажат да те нахранят с хайвер утре, те ще те нахранят с хайвер. Ако им се каже да те удушат в килията ти, ще те удушат”, пише още критикът на Кремъл. Много детайли от последните месеци от живота на Навални, от обстоятелствата около смъртта му, която руските власти обявиха в петък, дори мостонахождението на тялото му, остават неизвестни.

The New York Times прави опит да представи как са преминавали последните дни от живота на Навални. Екипът на изданието събира части от писмата и последните му изявления и разговаря с някои от близките до него хора.

Писмата разкриват дълбочината на амбицията, решителността и любопитството на един лидер, който подклажда опозицията срещу руския президент Владимир Путин.  Според привържениците на Навални той ще продължи да живее като обединяващ символ на тяхната съпротива.

Снимка: Ройтерс

Борба да остане свързан с външния свят

 

В писмата му се личи неговата борба да остане свързан с външния свят.

Дори когато бруталните условия в затвора се отразяват на тялото му – често на Навални е отказвано медицинско и зъболекарско лечение, той не губи яснотата на ума си.

Снимка: Ройтерс

В споделянията си до приятели Навални казва, че за една година е прочел 44 книги на английски език и че методично се подготвя за бъдещето – прецизира дневния си ред, изучава политически мемоари, спори с журналисти, раздава кариерни съвети на приятели и дава мнение за публикации в социалните мрежи.

В публичните си съобщения 47-годишният Навални нарича престоя си в затвора „космическо пътуване“. До миналата есен той е изключително сам - принуден е да прекарва голяма част от времето си в изолация.

Снимка: Ройтерс

Сканирани копия на отговорите му – след редакция

Алексей Навални изпраща стотици ръкописни писма, благодарение на интересната дигитализация на руската затворническа система - кратък изблик на либералната реформа в средата на 24-годишното управление на Путин. Чрез онлайн платформа хората пишат до Навални за 40 цента на страница и получават сканирани копия от отговорите му - обикновено седмица или две след като той ги е изпратил и след като са преминали през цензура.

Снимка: Ройтерс

Стъклената витрина в затвора в покрита с фолио

Навални комуникира с външния свят и чрез своите адвокати. Те често отиват на срещите с документи, които разполагат пред стъклената витрина, която ги разделя, защото им е забранено да ги представят. В един момент през 2022 г. критикът на Кремъл съобщава, че служители на затвора са покрили прозореца с фолио.

Снимка: Ройтерс

Критикът на Кремъл остава и без трима от защитниците си, които са арестувани за участие в „екстремистка група“.

Обвинения в съда: Вие сте луди

Явяването на Навални в съда също му дава възможност да покаже своето презрение към системата. Миналия юли, в края на процес, който завършва с още една 19-годишна присъда, той казва на съдията и служителите в съдебната зала, че са „луди“.

„Имате един живот, даден от Бога, и ето за какво избирате да го използвате?“, заявява Навални според текста на речта, публикуван от неговия екип.

Снимка: Ройтерс

Борба за повече време, в което да яде отвратителния хляб, който му се предлага