Бившият германски канцлер Ангела Меркел описва отношенията си със световни лидери като руския президент Владимир Путин и Доналд Тръмп по време на 16-те си години на власт в новите си мемоари, предава Ройтерс.

В предварително публикувани откъси на книгата на 26 ноември, Меркел оправдава решението си да се откаже от предлагането на бъдещо членство на Украйна в НАТО на срещата на върха на отбранителния алианс през 2008 г. в Букурещ.

Според нейните критици това е позволило на Русия да нахлуе в Украйна.

Дори изявлението, направено на срещата на върха, че Украйна и Грузия в крайна сметка ще се присъединят към НАТО, е разчетено като "боен вик" за Путин, написа Меркел, която беше четири мандата канцлер.

Меркел за Владимир Путин

„Мислех, че е илюзия да се предполага, че Планът за действие за членство щеше да даде защита на Украйна и Грузия от агресията на Путин, че този статут щеше да има възпиращ ефект до степен, че Путин би приел членството им, без да направи нещо. Би ли било възможно държавите членки на НАТО да отговорят военно – както с оръжия, така и с войски, и да се намесят? Би ли било възможно аз, като федерален канцлер, да поискам от германския Бундестаг такъв мандат за нашия Бундесвер също и щеше ли да има мнозинство, което да го подкрепи?“.

Снимка: Reuters

„По-късно Путин ми каза: „Няма да бъдеш канцлер завинаги. И тогава те ще станат членове на НАТО. А аз искам да предотвратя това“, пише Меркел в откъси, публикувани късно в сряда от германския седмичник Die Zeit.

Меркел пише още: „И ти няма да си президент завинаги. Въпреки това притесненията ми за бъдещи напрежения с Русия в Букурещ не бяха намалели.“

„Владимир Путин е човек, който винаги е бил нащрек, за да предотврати лошо отношение към себе си. Винаги е бил готов да се отнесе по този начин, включително чрез игри на власт с кучета и да кара другите да го чакат. Може да намерите всичко това за детинско, осъдително. Можеш да поклатиш глава. Но това не премахна Русия от картата“, пише Меркел.

Снимка: БГНЕС

„Той не се интересуваше от изграждането на демократични структури или просперитет за добре функционираща икономика в неговата страна или другаде. По-скоро той искаше да се противопостави на факта, че Съединените щати са излезли победители от Студената война. Той искаше Русия да остане незаменим полюс в един многополюсен свят след края на Студената война. За да постигне това, той използва преди всичко своя опит в службите за сигурност“, допълва бившият канцлер на Германия.

Отношенията с Доналд Тръмп

Мемоарите на Меркел, озаглавени „Свобода: Спомени 1954-2021“, ще бъдат публикувани в повече от 30 страни на 26 ноември. Тя ще представи книгата в Съединените щати седмица по-късно на събитие във Вашингтон с бившия президент Барак Обама, с когото тя изгради близки политически отношения.

Наследникът на Обама Тръмп, който по-рано този месец спечели нов мандат като президент на САЩ, е един от мъжете, към които първата жена лидер на Германия се прицелва в книгата.