„Всички знаем какво е папски конклав, може би е време да ги заключим вътре само на вода, без храна и без алкохол, докато си изберат председател. Разумният подход е да се търси лице, което не е политически обвързано, той е от гражданска квота, не е член на партията“.

Това каза докторът по конституционно право Петър Славов в предаването „Тази сутрин“.

„Не познавам лично Силви Кирилов, но ми прави впечатление като умерен, балансиран и възпитан човек. Точно такъв човек трябва начело на Народното събрание. Той е известен с постиженията си като лекар, а не като политик. Същото може да се каже за доц. Киселова. Това е формулата, около която може да търсят обединение, а не строго партийна кандидатура“, добави Славов.

Ако прекалено дълго продължи тази ситуация на неработещ парламент, ще бъдем изправени на ръба на конституционна криза, заяви експертът по конституционно право доц. Борислав Цеков и предложи краен вариант.

„Ако се стигне до прекомерно разтягане във времето и няма изход за избора на председател и има яснота, че няма да се състави мнозинство за правителство, то на базата на принципа на регламентарна автономия на Народното събрание може да се приемат ad hoc правила, които да уредят въпроса с парламентарните групи, да се извърти процедурата по чл. 99 с бързо връщане на мандатите, за да се отиде към бързо разпускане на парламента. Всичко останало означава хаос и блокаж, кутията на Пандора“, коментира доц. Цеков.

По думите му това би било вариант при „задънена улица“, като с тези временни правила да се придаде статут на избран на действащия председателстващ парламента.

Президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд с искане да бъдат обявени за противоконституционни промените в Конституцията, извършени от 49-ото Народно събрание, свързани с отпадането на забраната за двойно гражданство като задължително условие за избираемостта на народни представители, за необмислено въведения принцип на непрекъсваемост на мандата на депутатите и парламента, както и по отношение на съставянето на служебно правителство.

По думите на Петър Славов по тези разпоредби трябва да има формиране на мнозинство в Констотуционния съд (КС), което да се произнесе дали са противоконституционни или не.

„Един от проблемите на депутатите е, че всеки си прави тяснопартийната сметка, че този който сложат за председател, може да стане премиер. Те си го направиха това. Нещата едва ли не са стеснени. Пълен абсурд. Надявам се КС тук сравнително бързо да се произнесе. Другият голям проблем е липсата на отговорност на служебния кабинет“, добави Славов.

„Под лупа ще се следи становището особено на новите съдии, защото на тях им се направи една мечешка услуга, че сега като ги изберат те ще променят практиката. Това политическа поръчка ли е? Много е важно с какви аргументи те ще обосноват каквото и да е решение“, коментира доц. Борислав Цеков.

По думите му Конституционният съд няма изричен срок, в който да се произнесе, но би трябвало да се съобрази със ситуацията и да излезе с решение колкото се може по-експедитивно.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK