В началото на Нобеловата седмица се разрази любопитен дебат - може ли едно 16-годишно момиче, да спечели престижната Нобелова награда за мир. Пакистанската ученичка Малала Юсуфзай е фаворит за престижното отличие сред общо 259 номинации.

На 9 октомври се навършва една година от атентата на пакистанските талибани срещу нея. Детето се опълчва срещу заповедите на ектремистите-ислямисти с призиви за право на жените да получат образовнаие.

„Да вдигнем учебниците и химикалките. Те са най-силното ни оръжие. Едно дете, един учител, една книга, една писалка могат да променят целия свят. Образованието е единственото решение. Образованието е на първо място”, казва Малала.

Въпреки огнестрелната рана в главата, тя оживява, като съдбата й отреди лидерско място в мисията - всички деца по света, независимо от пола, цвета на кожата или религията си да получат образование и равен шанс в живота.

„Денят на Малала не е за мен - това е празник за всяка жена, всяко момче, всяко момиче, които се борят за правата си”, убедена е младата пакистанка.

Нобеловият комитет обаче е изправен пред сериозен въпрос - редно ли е едно 16-годишно момиче да поучи толкова голямо световно отличие. Критици на идеята призовават света да остави Малала да изживее детството си и да завърши училище като нормално дете, далече от вниманието на медиите и политиката.

Други фаворити за нобеловата награда за мир са конгоанския гинеколог Денис Муквеге, за работата му със стотици жени, жертви на изнасилване; Едуард Сноудън - за разкриването на американската програма за глобален шпионаж и Челси Манинг - американският войник, осъден на 35 години затвор за предаването на секретни правителствени данни на организацията "Уикилийкс".

Сред номинираните изпъква още социалната мрежа Фейсбук, която е събрала над един милиард и 150 милиона потребители.