Германският вътрешен министър Томас де Мезиер заяви, че голяма част от афганистанските мигранти в страната вероятно ще бъдат върнати у дома, предаде Асошиейтед прес.
Де Мезиер изтъкна, че Германия и други западни страни са дали милиони евро помощ за развитието на Афганистан, а също така са изпратили войници и полицаи, които да обучават афганистанските сили за сигурност. По думите му в Афганистан има относително безопасни райони.
Той отбеляза, че правителството в Кабул е съгласно с Берлин, че гражданите му трябва да останат на място и да помогнат за възстановяването на страната.
"Афганистан е на второ място сред страните на произход на кандидатите за убежище в Германия, това е неприемливо. Нека младите афганистанци останат в страната си, за да я възстановят", заяви Де Мезиер, цитиран от Франс прес.
От януари до септември германските власти са регистрирали около 577 000 кандидати за убежище, в това число 51 643 афганистанци, на трето място след сирийците и албанците. Де Мезиер не даде нови числа, а единствено посочи, че афганистанците са на второ място.
Това е първият случай, в който германският вътрешен министър представя Афганистан като относително сигурна страна въпреки конфликта с талибаните, с които се борят афганистанската армия и международна коалиция.
Критика към Виена
Вътрешният министър също така разкритикува Австрия за това, че стоварва мигранти на германската граница нощно време и без предварително уведомление, предаде Ройтерс.
"Поведението на Австрия в последните дни е некоректно. Установихме, че откарват бежанци до германската граница без предупреждение и след като се стъмни, без никакво планиране. Имаше интензивни контакти и вчера Австрия се съгласи да се върне към организиран процес. Очаквам това да стане незабавно", заяви Де Мезиер.
Това е най-острата публична критика на Германия към Австрия, откакто бежанската криза се задълбочи преди два месеца, отбелязва Ройтерс.
Граничната с Австрия германска провинция Бавария обвини през последните дни Виена, че откарва хиляди души към границата без предупреждение и претоварва граничните власти.
Самата Австрия, през която минават ежедневно хиляди мигранти, смята, че баварските власти ограничават достъпа до Германия, без да се съобразяват с австрийските нужди.
"Трябва да се разбере, че всеки ден 11 000 бежанци преминават от Словения в Австрия. Целта на повечето от тях е Германия. Това поставя Южна Австрия под натиск и се налага тези мигранти да бъдат преразпределени много бързо", изтъкна говорителят на австрийската полиция Давид Фуртнер.