Австралийски учени разработиха лазерна терапия, която разбива вредните отлагания в окото за част от секундата и помага в превенцията на загубата на зрение, свързано със стареенето.

Лазерният лъч изстрелва пулсации, траещи само три наносекунди - една милиардна част от секундата, по посока на очното дъно. Те разрушават отлаганията, свързани с макулната дегенерация на зрителния орган, свързана с остаряването на пациентите. Само във Великобритания това заболяване причинява слепотата на около 600 хиляди души. При застаряващото население в индустриалния свят, тези цифри тепърва ще растат.

Новата терапия трае не повече от 10 минути и тя може да спре макулната дегенерация на окото още в ранен стадий, така че да се избегне последващото ослепяване. Заболяването обикновено се развива след 50-годишна възраст и се причинява от развитието на нови кръвоносни съдове над макулата, овална зона в очното дъно, която ни помага ясно да виждаме визуалните детайли с централното зрение. От тези кръвоносни съдове изтича флуид, спомагащ за оформянето на тъкан, която нарушава зрението в центъра на окото.

В това състояние то не може да разпознава лица, трудно се чете и гледа телевизия. Около 90 на сто от случаите са при тъй-наречената суха възрастово-свързана макулна дегенерация, която настъпва бавно с годините и за която няма лечение. Следва "влажната" фаза на болестта, при която слепотата се развива само за три месеца. Лечението й включва инжекции в очното дъно,
които да забавят развитието на кръвоносните съдове в окото. Ако се направят навреме, те могат да предотвратят пълната загуба на зрение, но не и да обърнат хода на заболяването.

Учените се надяват, че новата форма на лазерна терапия ще може да спре развитието и на двете форми на макулната дегенариця - суха и влажна. Още преди да започнат да се развиват нежеланите кръвоносни съдове в окото, жълто-белите отлагания в него се прилепват към очното дъно. В процеса на стареенето те не могат да се елиминират по естествен път от зрителния ни орган.

И с това започват проблемите, тъй като отлаганията стимулират растежа и на кръвоносните съдове в макулата. Именно тях атакува наносекундният лазер Еllex 2RT, като не засяга заобикалящите ги здрави клетки на окото. Пациентите се нуждаят само от 12 пулсации за всяко око. При опити с 24 пациенти с дегенерация на макулата австралийските учени са постигнали в 64 на сто от случаите значително подобрение на централното зрение след 12 месеца.

Изследванията са били проведени от екипа на д-р Робин Гаймър от австралийския Център за изучаване на окото в Мелбърн.