Плъхове, които по принуда са били физически активни, са се оказали толкова защитени срещу стреса и безпокойството, колкото и побратимите им, които са бягали по собствено желание, съобщават американски учени.
Бенджамин Грийнууд от университета на Колорадо в Боулдър потърсил отговор на въпроса дали физическата активност има същия благотворен ефект върху психичното здраве на хората, ако те са принудени да ги извършват, каквато е практиката в училищата, колежите, сред професионалните спортисти, войниците и онези, на които лекари са препоръчали да извършват физически упражнения.
За целта Грийнууд и колегите му са направили експеримент с плъхове. В разстояние на 6 седмици някои гризачи водели заседнал живот, а останалите бягали във вътрешността на въртележка.
Физически активните плъхове били разделени на две групи, които бягали приблизително еднакво дълго. Едната група бягала когато ида е, докато другата тичала във вътрешността на моторизирани въртележки, които се въртели в съответствие с предварително начертан график. Шест седмици по-късно били изследвани нивата на стрес и безпокойство у гризачите.
Независимо дали сами са решили да бягат или са били принудени да го сторят, плъховете са се оказали защитени срещу стреса и безпокойството, отбеляза Грийнууд. Резултатите от изследването са публикувани в European Journal of Neuroscience.