Мозъкът ни реагира по един и същ начин, когато виждаме, че е малтретиран робот или човек, сочат изненадващите резултати от изследване, цитирани от сп. "Сианс е авнир".
Сериалът Real Humans, излъчен по телевизия Arte, създава представа за свят, в който хора изграждат тесни връзки с роботи хуманоиди. Но дали тези чувства на приятелство или омраза не се дължат на факта, че показаните на малкия екран машини приличат на хора до такава степен, че човек би могъл да се обърка?
Изследване на учени от университетите в Дуисбург и Есен в Германия показа, че това не е така. Оказа се, че хората изпитват състрадание към робот, който изобщо не прилича на човек. Учените, които проучват взаимоотношенията между хора и роботи, извършили две изследвания.
В рамките на първото прожектирали пред 40 участници няколко видеоклипа с малък робот динозавър, който бил малтретиран или към него се отнасяли с любов. След края на прожекцията зрителите споделили, че били по-впечатлени от видеото, което разкрива, че роботът прекарва един неприятен четвърт час. Освен това те гледали с по-голямо внимание сцените с "насилие".
Макар да знаели, че става въпрос за играчка, която не изпитва никаква болка, участниците се почувстали неудобно, когато чули пронизителните писъци на "животното" и смеховете на "палачите" му в друг видеоклип. В него били тествани реакциите на робот играчка, който е малтретиран.
Но дали въпросното състрадание е сходно с онова, което изпитваме, когато става дума за малтретиран човек? За да отговори на този въпрос, екипът прожектирал други видеоклипове пред 14 пациенти.
По време на прожекцията мозъчната им дейност била изследвана с помощта на функционален ядреномагнитен резонанс. Резултатите показали, че едни и същи зони в мозъка са активирани, когато видеото показва малтретиран човек или робот.