Бургас, 6 септември. Проливните дъждове в областта взимат три жертви. Причините за трагедията все още се изясняват. Съмненията са, че питейният язовир "Ясна поляна" е прелял. Почти месец след наводненията над язовира отново вали, а местните не спят, в готовност за евакуация на селото.

„Чантата ми е приготвена със сухи дрехи и ако видя, че идва много вода... Миналият път за секунди се напълни двора ни, ако видим, че идва много вода, взимаме чантата и се махаме”, разказва Ваня Георгиева.

Страхът язовир Ясна Поляна да прелее, принуждава семейство Георгиеви да обявят къщата си за продан: „Хората, приказват, че язовирът е пълен и няма на къде да поема повече вода, искам да знам кой не си свърши и работата и защо язовирът е в това състояние..”

Многократно кметът на селото Георги Георгиев подава сигнали към ВиК-Бургас за опасност от нова приливна вълна в селото, но без резултат: „В разговор с отговорниците на язовира се казва така: Очакваме обаждане от София, да ни наредят изпускане на язовира”

От ВиК-Бургас имат готовност да вземат мерки за поетапно изпускане на водата, но чак след седмица. А дотогава твърдят, че опасност от приливна вълна към селото няма. „Няма язовир, в който да не се следи постоянно нивото”, категоричен е директорът на дружеството Ганчо Тенев, като допълва, че получава информация за нивото на язовира „всеки ден”.

Неподдържани и опасни микро язовири има и в област Кърджали. Според доклад на междуведомствената комисия, с който bTV разполага, опасните язовири са най-малко 16.

В документите се посочва, че тези язовири застрашават живота на жителите от близките села и градове. За тези язовири отговаря дружеството „Земинвест", чиито принципал е Министерството на земеделието.

На територията на Кърджалийска област дружеството стопанисва 450 язовира. За тях се грижи само Златко Босев, който се оказа, че дори не е хидро инженер.

„Водят ме като служител помпиер, наблюдател. (...) Ами, как да ви кажа. Трудно е. Няма транспорт. Няма я тази физическа възможност да ги обходя всичките тея обекти. (...) Инструменти мои ползвам, резачки”, разказва той.

За поддръжката на 450 язовира, Златко взима 400 лева. Повече от година обаче „Земинвест” не му е плащала заплата.

„Отговорността е голяма, защото ако стане нещо, първо мен ще ме хванат”, признава той.

И докато в Кърджалиска област „Земинвест” има само един служител за 450 язовира, бордът на директорите в София се състои от трима души.

Кои са опасните язовири в обл. Кърджали? Взела ли е мерки властта за тях? Гледайте цялото разследване на Теодора Трифонова утре в изборното студио на bTV!