Министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков издаде заповед, с която се забранява износът на инсулинови медикаменти. Заповедта влиза в сила от днес - 2 ноември, и ще важи до 31 декември 2023 г.

В нея освен инсулини и аналози, със забрана за износ са и други понижаващи кръвната захар лекарства, както и антибиотиците, предназначени за системна употреба в детска възраст, посочват от пресцентъра на министерството.

С оглед на зачестилите сигнали за липса на медикаментите в аптечната мрежа, Министерството на здравеопазването изиска справка от „Информационно обслужване“ АД за предписаните и отпуснати лекарствени продукти с електронна рецепта.

Данните са изключително тревожни, като показват чувствително изоставане в броя на отпуснатите лекарствени продукти, спрямо предписаните. За някои от тях изпълнението е 0%, 24% и 42%. Средният процент на изпълнение на електронните предписания е 59%.

Основната цел на настоящата заповед е да бъдат обезпечени нуждите на българските пациенти и да бъде преодоляна липсата или недостига на жизненоважни лекарствени продукти. Срокът за действие на забраната, както и конкретните лекарствени продукти са определени при стриктно спазване на принципа за пропорционалност, с цел опазване здравето на населението и при съблюдаване на забраната за произволна дискриминация или покрито ограничение на търговията между държавите-членки на Европейския съюз.

В допълнение и във връзка с множеството запитвания, касаещи е-рецепта, Ви информираме, че министър Хинков ще инициира обща среща между Българския лекарски съюз, Български фармацевтичен съюз, както и други заинтересовани организации. Целта на срещата ще бъде в рамките на един конструктивен диалог да се потърсят механизми за преодоляване на различията на страните, засегнати в процеса и търсенето на консенсус в полза на пациента.

"Ние сме статистика, членове и алинеи"

185 души - малки и големи, се обръщат към институциите с едно искане: износът на инсулин да спре.

Инициатор е Елица. Синът ѝ е с диабет от 3-годишен.

„Имам чувството, че ние сме статистика, членове и алинеи. И те не си дават снимка, че зад тези документи стоят хора с човешки съдби и те пряко влияят на живота им“, казва тя.

Богомил вече е на 11.

„От 2015-та периодично има липса на инсулин0122 В този момент лечението се забавя с около седмица. Аз имам някакви запаси и в тези случаи разчитам на тях“, казва още майка му.

Заради това вчера председателят на здравната комисия в парламента Костадин Ангелов поиска износът на инсулин да спре.

По-рано днес и Делян Пеевски от ДПС поска същото. И преди час здравното министерство наложи мярката.

„Основната цел на настоящата заповед е да бъдат обезпечени нуждите на българските пациенти и да бъде преодоляна липсата или недостига на жизненоважни лекарствени продукти“, посочват от здравното министерство.

В момента липсват 4 вида инсулин, казват фармацевти.

„Наистина за някои реекспортът е причината. Той не е спрян и няма как да бъде повлияно нищо с тяхната наличност. Електронните рецепети няма как да повлият на дефицита на антидиабетните лекарства. Повечето се предписват по здравна каса, малка част от хората си докупуват“, казва Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки.

От здравното министерство отчитат, че някои предписани медикаменти не са отпуснати нито веднъж, което може да говори за недостиг. А днес лекарския съюз отново поиска хартията да се върне.

“Лекарите изписваха на хартия, но не се знаеше аптеката какво прави и какво отпуска. Смятаме, че е ненужно да удрят лекарите с чука по главата, за да прикрият безсилието си по контрола на лекарстворазпространението“, коментира д-р Иван Маджаров, председател на БЛС.

„Възможностите за контрол са много по-големи. Според мен досега не е имало контрол при предписването. И какъв контрол може да има, като е на хартиена рецепта, която се изхвърля след няколко дена“, смята Николай Костов.

Предстои среща между здравния министър и съсловните организации на лекарите и фармацевтите.