Розовите фламинги в Атанасовско езеро вече са две, след като орнитолози забелязаха един екземпляр в началото на октомври, съобщиха от Българско дружество за защита на птиците.
Двата екземпляра от екзотичния вид са видени по време на мониторинга на състоянието на соленото езеро, извършван от специалисти на дружеството по проект „Живот за Бургаските езера” към ЕС. Те дори са успели да заснемат птиците.
Появяването на птици от този вид в България е интересно и необичайно. Много рядко, основно млади скитащи птици, преминават през страната ни и най-често се наблюдават в района на Бургас. Водите на Атанасовско и Поморийско езеро са пълни с подходящи ракообразни, с които те се изхранват.
Двете птици вероятно са дошли от Гърция или Турция, които са най-близките държави с гнездяща и зимуваща популация на розово фламинго. Там в по-топли и незамръзващи езера през зимата се наблюдават струпвания от хиляди птици. В езерото Керкини, Гърция, тази гледка е известна туристическа атракция.
Остава отворен въпросът ще останат ли двете розови фламинги да зимуват в Бургас или ще избягат на юг от студената българска зима. Отговорът - при следващия мониторинг на езерата.