МВР на път да „разсинови” паметници от национално значение. Националният парк-музей „Шипка” е застрашен да остане без охрана в навечерието на 80-годишнината от построяването му. Паркът-музей не бил стратегически обект, а мярката се налагала с цел икономии.

„Как да не е стратегически. Според мен това е най-хубавия паметник в България”, казва посетителят от град Хисар Кръстьо Должийски, който е убеден, че без охрана комплексът ще бъде разграбен.

Сега Шипка се пази от осем полицаи, денонощно. Освен монумента на свободата, униформените охраняват парка с площ над 2000 дка, където са разположени още паметници, батареи и землянки на бранителите на прохода, по време на Руско-турската война.

Монтирано е видеонаблюдение, но само то не е достатъчно. „Нощно време няма как да работят тези камери. Няма как да осигурят постоянно наблюдение на обекта, а няма и кой да следи. Не, задължително е да има охрана тук”, категорична е Антоанета Цветкова, която работи като екскурзовод в комплекса.

Живата охрана на Шипка струва около 20 000 лева на месец. Приходите от туристи не покриват тази сума, а пари трябват и за поддръжка. „От гледна точка на престъпния контингент има достатъчно места, на които би могло да се обърне внимание... Ето „Бузлуджа” е един показателен пример за вандализъм”, коментира директорът на Националния парк-музей „Шипка” Данчо Данчев.

На път да последва съдбата на „Шипка” е и Националният исторически музей. „Скоро правих оценка колко струват нещата при нас. По груби сметки над 9 млрд. лв.”, сподели директорът на музея Божидар Димитров в предаването „Тази сутрин” по bTV.

Надеждата на музейните работници е, че Културното министерство няма да допусне унищожаването на историческата памет.