Правителството на Бойко Борисов оцеля при четвъртия вот на недоверие. Той беше поискан от БСП и ДПС заради "провала в областта на правосъдието и вътрешните работи".

В гласуването се включиха 210 народни представители, от които 72 „за”, 136 „против” и двама „въздържали се”. Парламентарните групи на „Атака” и Синята коалиция не използваха депутатските си карти във вота.

Липсата на националистите в пленарна зала провокира лидера на РЗС Яне Янев да говори преди гласуването. Пътят му до трибуната премина под скандирания заради похвалното словно, което посвети на вътрешния министър Цветан Цветанов по време на дебата.

Янев предложи 15-минутна почивка, в рамките на която председателят на парламента Цецка Цачева да покани депутатите от „Атака” да влязат в залата. „Те вчера скачаха като тигри, а сега са подвили опашка. Нека да се наредят заедно до БСП и ДПС, където им е мястото. Защо бягат?”, попита Янев.

"Най-добрият вътрешен министър"

Хвалбите към вицепремиера Цветанов, започнали преди ден, продължиха и след провалилия се днес негативен вот.

"Имахме ли министър, който да работи по-добре в сферата на престъпността?".Въпросът, даващ възможност за различни интерпретации при отговора, бе зададен от председателя на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев.

Велечев определи Цветанов като най-добрия вътрешен министър за последните 20 години.

Кой показа алтернатива?(...) Вашите министри създадоха престъпността, последните 10 години имахте министри, които не изтрезняваха”, заяви депутатът.

Той обобщи резултата от дебата само с „най-силното изказване” - на Мая Манолова от Коалиция за България, която поискала почивка. Реплика от „червения” народен представител дойде веднага:

И Европа, и българските граждани имат нужда от правителство, което може да слуша критика, но явно това днес в България е невъзможно, затова и ЕК отказа да разговаря повече с вас. Молете се българските граждани да не откажат да разговарят с вас и следващият вот да не е на „Орлов мост”.

Самият Цветанов изрази задоволство от цифрите на парламентарното табло и констатира, че за пореден път се е доказало, че този вот на недоверие е бил безсмислен.

Без изненади

Резултатът оправда първоначалната аритметика, която решаваше уравнението в полза на мнозинството. Агенция Ройтерс също коментира, че оцеляването на кабинета е било широко очаквано.

При обсъждането във вторник опозицията атакува, използвайки критиките на евродоклада за напредъка на страната и факта, че България остава под наблюдение още година.

Като мотив за искания вот беше изтъкнато и забавянето на членството в Шенген, повишената контрабанда, корупцията и „полицейщината”.

Дебатите обаче се въртяха предимно около това кой всъщност е виновен за лошия доклад на ЕК– настоящето правителство или предишното.

Освен че ще бъде записан в статистиката като четвърти опит на опозицията да свали кабинета в НС (БСП и „Атака” внесоха още едно искане, което обаче не стигна до пленарна зала, след като националистите оттеглиха подписите си – бел. ред), събитието ще се запомни и с нови попълнения сред вербалните бисери на депутатите.

Лидерът на РЗС Яне Янев призова да бъде издигнат паметник на вътрешния министър Цветан Цветанов, а председателят на „Атака” Волен Сидеров сравни премиера с „тибетски як”.

Правителство – Опозиция 5:0

Пет неуспешни вота на недоверие към кабинета "Борисов" са в активите на 41-то Народно събрание от конституирането му до момента.

Първият вот на недоверие - през октомври 2010 г., беше по инициатива на БСП и ДПС, заради политиката в сферата на здравеопазването.

Вторият, също неуспешен, опит за парламентарно бламиране на правителството на премиера Бойко Борисов, беше заради неуспеха на антикризисната политика. Той беше през юни 2011 г. и отново внесен от Коалиция за България и ДПС.

Месец след това беше иницииран и третият, отново неминал вот на недоверие, за "провал на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, провалено членство в Шенген, полицейщина и нарушаване на основни човешки права". Той отново беше на КБ и ДПС.

В началото на април тази година БСП и "Атака" внесоха искане за вот на недоверие към правителството заради спиране на проекта за АЕЦ"Белене" и провалената енергийна политика на България. По-късно съвносителите от "Атака" оттеглиха подписите си и така подписката беше анулирана, а вотът не се състоя.

През януари 2011 г. пък мнозинството даде подкрепата си за управлението на ГЕРБ при гласуването на поискания от самия министър-председател Борисов вот на доверие.