Всеки пети у нас намира работата си за стресова. В много от фирмите обаче не разпознават проблема и не търсят решение.
В Европа стресът е на второ място сред най-често срещаните здравословни проблеми на работното място. У нас според изследване на КНСБ близо 18 на сто от хората се чувстват психически и физически изтощени след работа.
Близо 20 на сто твърдят, че на работното им място има напрежение, а средата е изнервяща. 30 на сто заявяват, че нямат подобни проблеми.
Най-голям е стресът там, където се работи с трудни клиенти, ученици, пациенти, т.е. в търговията, образованието, медицината и социалната работа.
За шофьорите в столичния градския транспорт всеки работен ден е изпитание за психиката. Найчо от години е на волана. Разказва, че стресът се дължи основно на ситуации, предизвикани от други шофьори. Не липсват и агресивни пътници.
"Много често от футболни агитки имаме сериозни проблеми, шофьорът не може да остане безучастен, когато се чупи, трябва да се намеси", обяснява Найчо Найденов.
Четири пъти повече са работещите в стрес, които постоянно се надбягват с времето и преследват срокове, спрямо тези, които работят на по-бавни обороти.
"Единственият лек е да слушам музика, мисля си за хубави неща, обръщам внимание на хубавите хора", допълва Найчо.
Работата в офиса също може да е стресираща, особено ако общуването с шефа куца. Казва го от опит тази жена.
„Започва да крещи, съответно моята реакция е по-скоро пълен уплах, нежелание за слушане, желание да стана и да напусна", разказва тя.
Жената, както и шефът й, вече посещават специалист в управлението на стреса. И твърдят, че резултат има.
"Уча го буквално да говори на езика на своите служители, много от тях първоначално отказват да го правят", посочва Снежана Иванова, експерт в управлението на стреса.
В Европа разходите, свързани с психични разстройства, се оценяват на 240 милиарда евро годишно.
Стресът на работното място е организационен, а не личен, напомнят експертите.
Говори се и за т.нар. "позитивен стрес". Според проучване близо 45 на сто от хората твърдят, че работата им е напрегната, хабят много нерви, но пък им носи и много положителни емоции. За 21 на сто няма нищо позитивно в труда.