Липсата на качествено законодателство прави изключително трудно противодействието на явления като радикален ислям в България. Това предупреди арабистът от Института за ислямски изследвания проф. Владимир Чуков в предаването „Тази сутрин” след зрелищната акция на Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) в Пазарджик и още няколко града в региона.

Във вторник проповедникът от пазарджишкия квартал „Изток”Ахмед Муса беше арестуван заедно с 23-ма други при акция на ДАНС и прокуратурата в Южна България, а в сряда официално бе подведен под отговорност за пропаганда за война.

Председателят на ДАНС Владимир Писанчев пък коментира, че у нас не е разбита клетка на „Ислямска държав”, но „могла да бъде”.

Проф. Чуков и експертът по антитероризъм полк. Иван Бояджиев бяха единодушни, че след акцията на ДАНС вероятно няма да има сериозни последствия, защото обвиненията ще бъдат трудно доказуеми в съда.

„България няма ясно кристално законодателство, по силата на което такива неща да се докажат. В момента има два текста, докато в западните държави има много по-ясно законодателство”, подчерта проф. Чуков.

„Във Великобритания през 2009 г. беше създаден закон след двегодишно обсъждане между Министерството на вътрешните работи и мюсюлманската общност в страната. Тереза Мей внася цял пакет нови нормативни промени, за да спре разпространението на тази зараза. Много трудно ще се противодейства в България на това явление”, категоричен е арабистът.

По думите му, явлението в Пазарджик, Асеновград и други градове в Южна България е следствие на събитията през 90-те години на миналия век. „Процесите тук започнаха през 90-те години, когато държавата се отдръпна от институциите на вярата. Това се случи, когато в много села се появиха джамии извън юрисдикцията на Главното мюфтийство”, коментира проф. Чуков.

По думите на полк. Иван Бояджиев в България има около 350 мюсюлмански храма, които нямат собствено настоятелство и не са под шапката на Главното мюфтийство.

Владимир Чуков напомни, че според данните на службите на много европейски държави и Израел за „Ислямска държава” в Близкия Изток се сражават около 15 000 чужденци. „Голяма част от европейците (около 2000 души по данни на израелското разузнаване – бел. ред.) минават през България”, отбеляза арабистът.

Експертът по сигурността полк. Бояджиев настоя, че друга опасност представляват чужденците, които търсят закрила в България. „Около 50% са сирийци, останалите са афганистанци, пакистанци, може да има агенти на ИДИЛ, на чужди разузнавания”, посочи той. Двамата експерти изразиха надежда, че българското разузнаване „си върши добросъвестно работата”.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement