В Музея на авиацията до Пловдив започва възстановяването на съветския самолет Ли-2 и превръщането му в творческа работилница за деца, предаде БТА.

Машината ще бъде възстановена отвън и отвътре с необходимата изолация, като идеята е да остане максимално близка до оригинала.

Ще се възстанови тапицерията, пилотската кабина, а по средата на салона ще се поставят масички със столчета, на които ще могат да работят около 20 деца, уточни директорът на музея Рада Банялиева. За техния комфорт през лятото и зимата ще бъде монтиран климатик, а на плазмен телевизор ще се пускат филми за авиацията.

Във възстановения салон на машината малките посетители ще могат да рисуват и сглобяват макети на самолети, да получават знания за устройството на летателните машини и техните двигатели. В него ще се провеждат образователни програми за насочване на интереса на младите хора към авиационните професии, разказа директорът на музея.

Рада Банялиева уточни, че проектът е започнал в началото на март, а първите занятия трябва да бъдат на 12 септември 2014 година, като част от програмата Нощта на музеите и галериите.

По думите й точно този екземпляр не е бил на въоръжение в България, но в българския въздушен флот този тип самолети са използвани като пътнически.

Другата българска връзка в историята на Ли-2 е свързана с американския му първообраз "Дъглас" DC-3, в разработката на чиято документация участва знаменитият ни авиоконструктор Асен Йорданов.