Проблемите на енергетиката е основна тема на срещата на лидерите на европейските страни в Брюксел. България е представена от президента Росен Плевнелиев. Той посочи основните приоритети в сектора пред страната, заедно с конкретни срокове.

По думите му до 2014 година България трябва да има напълно завършен единен европейски енергиен пазар, да бъдат реализирани проектите за енергийна свързаност – интерконекторните връзки, и да бъдат уеднаквени правилата в енергетиката. До 2015 г. и най-изолираните в енергийно отношение държави-членки на ЕС да са свързани с газовите и електрическите мрежи. Дотогава трябва да завърши и либерализацията на енергийния пазар, допълни президентът.

Сред темите на форума са и мерките за борба с укриването на данъци в офшорни сметки. На прицел са законодателствата в Люксембург и Австрия. В хода на започналите дискусии, европейските лидери обсъждат възможности за намаляване на цените на електроенергията и рисковете от добива на шистов газ на континента. Въпреки целите за разнообразяване на източниците на електроенергия, Европа остава зависима от доставките на газ и петрол.

Росен Плевнелиев заяви още, че ще бъде дадена възможност на държавите членки за повече гъвкавост при използването на средствата от Европейския съюз за финансиране на мерки за енергийна ефективност.

Откриването на Дунав мост 2 да стане на 14 юни. За това са се договорили президентът Росен Плевнелиев и премиера на Румъния Виктор Понта, съобщиха от пресцентъра на държавния глава.

Росен Плевнелиев е провел и среща с министър-председателя на Гърция Андонис Самарас, на която е бил потвърден ангажиментът строителството от гръцка страна на прохода Маказа и предстоящото откриване на новия път, свързващ България и Гърция, да стане до месец юни. „Надявам се, че скоро ще си стиснем ръцете и ще открием един стратегически за България и за Европа коридор“, отбеляза държавният глава.

Президентът отправи и поздрав към служебното правителство заради въвеждането на ясни правила за управление на средствата на държавните предприятия. Той заяви, че правилата са били подготвени по един прозрачен начин, съгласувано с Асоциацията на банките. "Ще бъде постигната диверсификация при управлението на риска на средствата на държавните компании и ще се даде по-голяма възможност на пазара да работи с тях", заяви Плевнелиев пред журналисти в Брюксел.