Капризите на времето удариха зърнената реколта. Последните дъждове потопиха във вода част от обработваемите земи. Вече седмици наред земеделци не могат да торят и сеят нивите си.
В с. Алдимировци нивите трябваше вече да бъде засети със слънчоглед, но локвите вода и влажната почва правят това невъзможно. Само тук близо 300 декара са под въпрос.
Дъждовете, които ще продължат и през следващите дни, сериозно объркаха плановете на стопаните, но никой не се наема да прогнозира дали и какъв ще бъде спадът в добивите. Ако през миналата година по същото време 80% от площите със слънчоглед и царевица вече са били засети, сега този процент клони към нула, твърдят зърнопроизводителите.
Любомир Виденов обработва 900 декара земи, засети са основно със зърнени култури. Заради влажното време обаче част от ечемика е изгнил.
Есенните култури като пшеницата и ечемик не могат да бъдат торени и пръскани срещу болести. Стотици декари пък остават пусти, защото не може да бъдат засети с пролетните култури - слънчоглед и царевица.
Калната почва спира земеделската техника. От Националната асоциация на зърнопроизводителите очакват по-слаба реколта. По- ниски добиви се очакват за пшеницата - под 400 килограма на декар. Предупреждение отправи и земеделският министър.
„Проблеми има, но те не са само заради предишното управление, те са се трупали в годините напред. Зърнената реколта ще е по- слаба, въпреки че като цяло зърнопроизводството напредва”, прогнозира инж. Иван Станков.
Утре ресорният министър свиква Консултативен съвет по зърното, от който ще стане ясно в какво състояние са посевите в страната.