Велики петък е. На този ден църквата отбелязва кръстната смърт на Иисус Христос.

Днешният ден е най-тъжният в православния свят, защото на Велики петък Иисус Христос бил поругаван, обиждан, осъден и разпънат на кръста. На Велики петък бил погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която властите оставили стража и огромен камък на входа. На този ден в храмовете е Неговото опело. Затова канонът повелява, че не трябва да се яде и пие, както и да не се започва каквато и да е работа. Народът е казал, че дори птичка не пее и гнездо не вие.

Повечето хора свързват деня с минаването под масата. На Разпети петък не се отслужва света литургия, а се извършва богослужение, наречено Царски часове.

В средата на храма е поставена специална маса, която символизира Христовия гроб. Изнася се и плащеницата, която представлява плата, в който е било увито тялото му. Първо служителите, а после и всички миряни се покланят пред плащеницата, кръста и евангелието. Така те съпреживяват смъртта на Божия син. Минаването под масата не е задължително и не изкупува греховете.

След залез слънце в храмовете ще се състои опелото на Божия син. В повечето православни храмове довечера в 19 ч отново има богослужение. Тогава ще се състои и опелото на Божия син.

Разпети петък отбелязват и в Светите земи. Стотици християни се стекоха в Ерусалим. Така те поставиха началото на великденските чествания. Вярващите се включиха в традиционното шествие по улиците на свещения град. Маршрутът е известен като "Виа долороса" или "Пътят на болката". Някои от поклонниците по традиция носеха дървени разпятия в естествени размери.

Процесията спира на всяко едно от 14-те места, на които според Библията е спирал Христос по пътя си към Голгота.