Учени от София и Скопие се захващат с общата история на България и Македония. Българските изследователи се събират за първи път утре.
От края на юни 14 български и македонски учени ще заседават заедно по силата на Договора за добросъседство и сътрудничество. „Ние си даваме сметка, че това няма да бъдат преговори, а една дискусия, научна, по изключително важни проблеми – но и за формирането на бъдещите поколения в нашата съседна държава”, подчертава председателят на комисията проф. д-р Ангел Димитров.
Изборът на 14-членната комисия по общите исторически и образователни въпроси се проведе символично в един и същи ден в София и Скопие.
Една от първите теми вероятно ще бъде изненадващия от научна гледна точка античен произход македонския народ.„Виждаме вече, че в Македония има гласове, че това е едно увлечение, което ще бъде преодоляно, защото да се обявиш за пряк наследник на Александър Македонски – започват да те гледат не толкова недоверчиво, колкото присмехулно”, коментира посланикът ни във Ватикана проф. Кирил Топалов.
За самостоятелността на македонската църква и нейното родоначалие също ще стане въпрос.
„Големият проблем, по който се дискутира между двете църкви е Охридската архиепископия дали е наследена от българската или от македонската църква, това е вписано и в уставите на българската православна църква. Надявам се по този въпрос да се постигне съгласие”, посочи главният редактор на сп. „Християнство и култура” д-р Момчил Методиев.
Първото заседание на комисията ще е в София. Всяка година учените ще представят доклад за дейността си.