България отбелязва днес 128-та годишнина от Съединението на Източна Румелия с Княжество България. Тържества има в цялата страна, а по традиция център на проявите е Пловдив. В много градове бяха положени тържествено венци, проведоха се празнични шествия, както и ритуали по издигане на националния флаг.
В Пловдив беше отслужен тържествен молебен. "Вярваме в Исуса Христа, вярваме във вярата, надеждата и любовта, и вярваме, че България ще се възроди, когато възродим в сърцата си вярата в Исуса Христа и вярата в тези ценности". Това каза Негово високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай по време на посланието на Църквата в Деня на Съединението към българския народ и неговите разединени предводители.
В катедралния храм "Света Богородица" Пловдивският владика дядо Николай отслужи тържествен молебен. Той каза, че днес България изглежда повече разединена, а не съединена, а на преден план е яростната конфронтация, че самото общество си е поставило диагнозата и тя е - страх, безпаметност, омраза. Пловдивският митрополит призова народа да надвие над всички тези симптоми, а единственият лек трябва да е любов, памет, смелост и човеколюбимие.
Пред паметника на Незнайния воин
Нация, която отбелязва своето съединение, има силата и мъдростта да отговори на всеки опит за разделение на гражданите. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова по време на честването на 128-годишнината от Съединението на Източна Румелия с Княжество България.
Шести септември 1885 година е дата, която ни казва, че най-важната работа, която трябва да свършим, трябва да свършим сами, заяви Фандъкова. Тя добави, че само ако сме единни можем да отговорим на трудностите, които застават на общия ни път и пожела повече мъдрост за себе си и за всички политици, за да могат да останат на висотата на предците ни.
През деня се проведе шествие от паметника на Незнайния воин през булевард "Цар Освободител" до булевард "Васил Левски", където е мавзолеят на първия след освобождението български държавен ръководител княз Александър Батенберг.
Сливен и Велико Търново
В Сливен с ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци бе отбелязана 128–ата годишнина от Съединението на България. В същото време десетки великотърновци и гости на града отбелязаха празника с военен ритуал за издигане знамето на Република България и тържествено слово на кмета на Общината Даниел Панов, пише „Фокус”. Панов, заяви, че всеки народ има в историята и паметта си дни и събития, които показват неговата същност и достойнства и денят на Съединението 6 септември 1885 година показва старостоличани и българите като храбър и достоен народ, готов да спазва международните споразумения, но и решен да работи за защита на националните ни интереси.
Бургас и Варна
Тържествената церемония в Бургас започна на площад „Атанас Сиреков”, пред сградата на общината, където се проведе ритуал по издигане на националния флаг на Република България, флаговете на Европейския съюз и Община Бургас.
Проявите във Варна започнаха на площад „Независимост” при паметната плоча на княз Александър Батенберг. Барелефът на Батенберг се намира само на метри от историческата сграда, в която на 6 септември 1885 г. българският княз чува народната воля и огласява Съединението на България, съобщава „Фокус”. Празничното шествие във Варна се води от представителния духов оркестър на Военноморските сили.
Благоевград, Ямбол и др.
В Благоевград граждани положиха венци по повод 128 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Благодарствен молебен отслужи архиерейският наместник на Ямбол отец Панайот Чакъров, а празничната програма завърши с тържествено шествие.
В много други градове на страната също се отбелязва годишнината.