Два проекта за модернизация бяха утвърдени едновременно от Народното събрание – за Военновъздушните и за Военноморските сили. Странно защо единият започна да се движи много бързо, особено при служебното правителство. Другият все още не може да тръгне. Това не може да не прави впечатление.
Това коментира в предаването „Лице в лице“ депутатът от ГЕРБ Емил Христов, който оглави парламентарната анкетна комисия, проверяваща как служебното правителство предпочете и препоръча изтребителите „Грипен“.
„Това, на което обърнахме внимание всички, занимаващи се с въпроса, беше, че без да налага нещо, служебното правителство много бързо направи класирането и го представи. В момента се твърди, че това не е било предопределяне, но когато представиш пред всички едно класиране, всъщност предопределяш, защото това е военната експертиза и ако не се съобразиш, трябва да обясниш на хората защо“, каза Христов.
Той посочи и че третият кандидат – офертата за „Ф–16“, е бил „необяснимо дисквалифициран“. „Там тепърва ще се изяснява дали справедливо е бил дисквалифициран, дали наистина е имало нещо смущаващо“, каза гостът.
„Не само няма да търсим корупционни практики и не само няма да отваряме фронт на президента Румен Радев, както се опитаха да втълпят. Тази комисия ще се занимава с това какво е правено, как се е работило, как се е стигнало до това класиране. Не искаме да застрашим процеса на преговори с евентуалния доставчик“, увери Христов.
По думите му работата на комисията ще е публична и „където е възможно ще каним медиите, за да не останат хората с впечатлението, че има нещо тайно“.
Според него, ако бъде намерено нещо нередно, ще бъде уведомено правителството.
Дали да започне нова процедура, или не е решение на кабинета.
Христов добави още, че президентът първо е препоръчвал „Ф–16“, а след посещение в Унгария е започнал да говори с „топли чувства към „Грипен“.
Вижте целия разговор във видеото: