"Опасенията ми са, че не може училище и шивашки цех да са в една и съща сграда. Това е така по няколко причини и едната е, че ще има шум. Втората е, че по време на ремонтните дейности прахолякът е, до колкото разбрах от мои роднини, по всички етажи на училищната сграда и исках да проверите от коя глава е излязла идеята и дали е редно”, обясни Хасибе Кьорова.
Според кмета на Ардино това е единственото помещение на общината, подходящо за шивашки цех. Фирмата наема 300 квадратни метра за пет години, след търг и плаща по 550 лева на месец. Според ръководството на общината, българското законодателство не забранява помещенията да бъдат отдадени за шивашка дейност.
"Даже часовете по учебен практика ще могат да се проведат в същите помещения и децата, които придобиват такава специалност ще видят на място как върви реално производственият процес”, смята кметът на Ардино Ресми Мурад.
Според заместник-директора на училището, нововъведението няма да се отрази на учебния процес.
"Училището ни е с капацитет 240 ученика, а в момента имаме 100 ученика в 6 паралелки. Единственият риск, според мен, е шумът, който би могъл да се вдига от машините, от вибрациите, нещо, което РИОКОЗ Кърджали ще оцени и ще даде своята професионална, компетентна оценка”, коментира Селяхидин Карабашев.
Сред възпитаниците на гимназията вече има много "за" и "против" тяхното училище и шивашкият цех да са под един покрив.
От ръководството на общината уверяват, че шивачки и ученици няма да имат допирни точки, защото ще се влиза от различни входове, а евентуалният проблем с шума и вибрациите ще бъде избегнат чрез използването на подходящите изолации.