В такава ситуация изпада Ваня Христова. Във входа й няма открити индивидуални партиди за вода - всички са на общ водомер. Тя обаче все пак си плаща.
За да преминат на индивидуални партиди за вода, жителите на блока трябва да погасят натрупаните задължения по общия водомер - над 60 хиляди лева. Затова се свиква общо събрание. Ето какво разказа за него Ваня Христова пред "Софийска вода": "Когато общото събрание направи "брой човекомесеци", като реши, че по този начин ще се изчислят задълженията от 2000 година досега, на мен за трите години престой в блока ми беше определена сумата от 2280 лв. Първото, което направих, е естествено да оспоря с особено мнение, което подписах в протокола.
Ваня оспорва тези над 2000 лева, защото те са за вода, която са ползвали предишните собственици на апартамента и то седем години назад.
Тодор Димов, директор "Обслужване на клиенти" в "Софийска вода" обясни, че решението е взето на редовно свикано общото събрание и в законоустановения срок не е оспорено от Ваня.
Съседите на Ваня се събират 25 май, за да решат как да платят сметката от 60 хиляди лева. Сумата се разделя на броя хора, живели в блока през тези години. Но тогава нито Ваня, нито някой друг разбира колко трябва да плати. Затова Ваня не оспорва човекомесеците, а сумата за вода излиза 20 дни след събранието. Тогава обаче законовият срок за оспорване на каквото и да било вече е изтекъл. Така Ваня подписва с особено мнение протокола за своите 2000 лева. Важна подробност е, че на него липсва актуална дата. Броени дни след като слага подписа си, Ваня пише молба до домоуправителя. Тя обаче е отхвърлена - именно с мотив, че срокът за оспорване е изтекъл.
"Ние нямаме абсолютно никакъв избор, освен да спазиме решението на общото събрание", казва Тодор Димов.
Ваня се допитва и до адвокат. Според него решението на общото събрание е изцяло незаконно.
"Софийска вода" обаче е на друго мнение и Ваня остава длъжник. А след сигнала на bTV смектата й намаля с 318 лева - пари, които предишният собственик е платил при продажбата, пак чрез самоотчитане. И пари, които незнайно защо са включени в задълженията на блока. Сега те са прехвърлени обратно на общата сметка.
А Ваня вече е започнала да си плаща. Другият вариант е съд - до който тя не иска да стига. Така днес Ваня Христова дължи на "Софийска вода" "нескромната" сума от 1600 лева - за вода, която е ползвал някой друг.
Изводът - някъде сред всички законови норми трябва да бъдат ясно и категорично посочени отговорностите на етажната собственост. За да не може топката да се прехвърля, както сега. В София има още над 120 жилищни блока, които все още са на общи водомери. И жителите на всеки един от тях могат да бъдат на мястото на Ваня.