Спектакълът на Явор Гърдев "Пухеният" от Мартин Макдона във Варненския театър влиза в столичния афиш – премиерните представления в Театър 199 "Валентин Стойчев" са на 15 и 16 октомври.
В актьорския екип са Пенко Господинов, Михаил Мутафов, Стоян Радев, Никола Мутафов и Йоанна-Микаела Димитрова. Сценографията е на Никола Тороманов, музиката – на Калин Николов.
"Пухеният" във Варна беше култова постановка. Неговата "Версия 199" има всички предпоставки да бъде новият голям хит на театрална София, отбелязват от Театър 199. Според анотацията от новите домакини на представлението, озаглавена "На пух и прах", "ако "Пухеният" не беше пиеса, а сън, може би щеше да бъде такъв…
Вървиш. Все по-навътре и по-надълбоко в митична гора. Изведнъж се препъваш в нещо. Ковчеже! Ковчежето – дървено, тъмно, с надпис: "Човешката тайна". Но къде е ключето? Предстои приключение. Обикаляш земята надлъж и нашир. Тибет, Тимбукту, Лос Анджелис, Дъблин. Надничаш в прозорци и книги, и в Google. Осъзнаваш – светът е зловещ. С акваланг в морето се спускаш, летиш с дирижабъл.
Пътуваш във времето също. И срещаш крале, философи, покойници, влюбени, питаш пророци за златния ключ. Накрая попадаш в своето детство. Там, под възглавка от приказки мрачни, напипваш… ключе. Отключваш ковчежето, бавно капака повдигаш. А вътре – човешката тайна, наречена просто въображение. "Пухеният" е свят не насън, не наяве, а "на театър", светът сега. Едновременно човешки… и кошмарен".
Пиесата "Пухеният" на нашумелия в цяла Европа ирландски драматург Мартин Макдона е получила наградата “Лорънс Оливие” за най-добър театрален текст за 2004 г. Преведена е на български език специално за представлението на Варненския драматичен театър.
Трилър в духа на Кафка, Братя Грим и Дейвид Линч едновременно, спектакълът прелива от черен хумор. Животът на персонажите е отразен в поредица от криви огледала, които размиват границата между реалността и фикцията и поставя въпроса за насилието спрямо децата, за насилието на държавата спрямо нейните граждани, за насилието като тема на творчеството и за правото на собствена идентичност.
Спектакълът "Пухеният" е с награда "Аскеер" 2005 за сценографската работа на художника Никола Тороманов. Селекциониран е за фестивалите “Аполония”, Созопол и “Сцена на кръстопът”, Пловдив.