„На стадиона хората не просто надуват вувузелите произволно, а това е начин феновете да общуват помежду си, например, когато едната агитка надуе своите вувузели, другата на свой ред й отговаря с нейните”, каза Табису Мотау.
Съвкупният ефект от това общуване с вувузели е постоянно жужене все едно си в кошер, а не на стадион. Когато чуеш в ушите си този звук, наистина имаш усещането, че някой ти бърка в мозъка.
Някои от отборите на световното вече заявиха, че не могат да играят, защото вувузелите им действали на психиката. Според спортните психолози звукът на вувузела може да ти създаде проблем, само ако самият ти го възприемеш като проблем.
„Но, ако има една психическа настройка, че това е един звук, един неутрален звук, даже един звук работещ за теб, това ще бъде един добър фон, бутащ напред за успех, за победа, за гол”, смята Орлин Баев.
Германците например са си поръчали на тренировките им да има оркестър от вувузели и резултатите са налице.
„Някои хора казват, че вувузелите издават дразнещ звук, но, когато отборът, който подкрепяте с вувузелите вкара гол, тогава, тези тромби издават най-прекрасния звук, който може да чуете и точно този звук прави дори нещастните южноафриканци щастливи, сега по време на световното”, каза Н.Пр. Шийла Камерър
Вувузелата е направена от пластмаса и е измислена специално за футболни мачове. Затова да отидеш на мач в Южна Африка без вувузела е все едно, да отидеш в Рим и да не видиш папата.