
Президентът, който беше свикнал да побеждава, загуби тази битка, след като през последните дни състоянието му се влоши. Лекарите потвърдиха, че смъртта е настъпила вследствие на пневмония - усложнение от болестта на Алцхаймер. Рейгън почина в дома си в Бел Еър, Калифорния. В последните му мигове около него беше цялото семейство - съпругата и двете му деца. В писмено изявление Нанси Рейгън потвърди кончината му и благодари на всички за молитвите. Днес флаговете в Съединените щати са спуснати наполовина.
“Роналд Рейгън спечели уважението на Америка със своето великолепие, спечели любовта със своята доброта. Той имаше увереността, която идва с убеждението, силата, която идва с характера, изяществото - със смирението и хуморът - с мъдростта. Той оставя след себе си една нация, която възроди и един свят, за чието спасение помогна”, каза президентът на САЩ Джордж Буш.
"Мисля, че най-важното е, че той вярваше в Америка и вярваше, че свободата е универсална ценност, смяташе, че всеки иска да е свободен. Вярваше, че Студената война ще свърши и свободата ще триумфира", заяви Бил Клинтън, бивш президент на САЩ.
"Много хора не бяха съгласни с политиката му, но за никого, когото познавам, не беше възможно да го мрази или да не го харесва, като човек. Той беше страхотен шеф и аз имах привилегията да работя за него осем години", сподели Джеймс Бейкър, бивш държавен секретар и министър на финансите.
Бившият съветски ръководител Михаил Горбачов коментира, че главната заслуга на Рейгън е краят на Студената война. Бившият президент ще бъде изпратен с държавни почести във Вашингтон, след което тленните му останки ще бъдат върнати в Калифорния.
Роналд Рейгън е най-дълго живелият президент на Съединените щати.
Бившият холивудски актьор встъпи в длъжност като четридесетия американски президент през 1981 г. Рейгън бе на 69 години, когато влезе в Белия дом и така стана най-възрастният президент, избиран в Съединените щати. През ноември 1994 г. Роналд Рейгън призна, че страда от болесттта на Алцхаймер - нелечимо заболяване, предизвикано от прогресивно умиране на мозъчните клетки. Тогава каза - "започвам пътуването, което ще ме доведе до залеза на живота ми". Миналия месец бившата първа дама Нанси разкри: "Дългото пътуване на Рони го отведе в едно отдалечено място, където и аз вече не мога да го достигна." Рейгън е роден на 6 февруари 1911-та в Тампико, Илинойс. Историята ще го запомни, като единственият президент - кинозвезда. Преди да влезе в Белия дом, той участва в над 50 филма. В политическата си кариера има два мандата като губернатор на Калифорния и два като президент - от 1981-ва до 1989-та. През 1981 г. едва оцеля след покушение.
Управлението на Рейгън преминава под знака на Студената война. По негово време е приет рекордно висок военен бюджет от близо 200 милиарда долара и започва Инициатива за стратегическа отбрана, позната като "звездни войни". През 1987 г. в Берлин той зове: "Господин Горбачов, отворете тази врата, разрушете тази стена."
Вторият мандат на Рейгън е белязан от скандала Иран контри - тайни оръжейни доставки за Иран в замяна на помощта на Техеран за освобождаването на американски заложници в Ливан. Част от парите отиват за бунтовниците, воюващи с лявото правителство в Никарагуа. Въпреки аферата, Рейгън напуска поста си с най-високия рейтинг в историята.
През 1986 година, Роналд Рейгън заповяда бомбардировките срещу Либия и обвини Муамар Кадафи, като подбудител на тероризма в Европа.
Днес либийската агенция "Джана" предаде, че Кадафи е изразил съжаление, че бившият американски президент е починал преди да бъде изправен пред правосъдието, заради "престъпленията извършени срещу децата на Либия" в Бенгази и Триполи.
Преди 18 години, въздушните удари засегнаха резиденцията на полковника и убиха неговата осиновена дъщеря Хайфа.
"Днес умря Рейгън, съучастникът на Тачър за американската атака", пише агенция "Джана".