Преди време ви показахме къща, която е пълна с боклуци. Оказва се, че както съседите, така и общината са безпомощни, тъй като къщата е собственост на жена, освидетелствана като психично болна. Това обаче съвсем не е единичен случай.
Георги е името на мъжът, който пази затрупаната с боклуци къща, а Емилия е собственичката й.
"Тука в гаража спеше, тя натрупа и гаража. Има си печка вътре, казах й - дай ще изчистим, поне да има къде да мине зимата, да ти е топличко. Каза добре Жоро и айде, край - хвана нанякъде. Tя твърди, че трябва да напълни къщата с боклуци, че да няма интерес към нея.
И така е започнала работата, къщата е пълна до горе, от кота нула, до горе до тавана и е пълна с какви ли не работи, всевъзможни работи. За да не й ги взимат, слага отгоре боклуци и ония като дойдат и разровят нещо и ето какъв е резултатът, сами виждате. Те не са баш боклуци, тя си има и ценни неща, обаче слага и боклуци, слага и много боклуци. Емилия не е психично болна, тя е по-умна от мен и от вас", твърди Георги.
Около 300 кубика смет е количеството, което е изнесено при предишното почистване на терена от общината. Същевременно всеки ден се чисти районът около къщата - отново с общински средства. Жалби и оплаквания от съседите постъпват непрекъснато. Съставени са няколко акта и глоби, които и досега са неплатени.
"За съжаление, за момента нищо не можем да направим, тъй като в момента аз съм един контролен орган, без абсолютно никакви разпоредителни функции. За мен такива хора са за лечение и настаняване в специализирани заведения. Пуснахме до Министерство на труда и социалната политика писмо, в което ми беше отговорено, че се настаняват хора само в краен случай.
Не знам какво значи това краен случай, тъй като тези хора може да не са агресивни, да извършват криминални престъпления, но това е една зараза, екологичната среда се нарушава, мръсотията там е постоянна, развъдник на плъхове огромни има в жилището на госпожата", обяснява кметът на Район "Надежда" Димитър Димов.
Подобен е и случаят в блок 140 в квартал "Надежда". Тук обаче сметището не е в къща, а в апартамент. Виолета живее в апартамента под този на 60-годишния Цветан, освидетелстван като болен от шизофрения. В дома си той няма санитарен възел и извърша всички свои нужди в хола. Прибиран е за лечение в специализирано заведение, но за кратко.
"Горе всичко е скапано. Не знам дали сте се качвали, ще ви качим горе, ще видите, казвам ви аз умирам. Трябва да ви кажа колко молби съм дала, ще ви покажа, и по прокурор, и по община и не знам къде. Омръзна ми, това ще падне, горе нямам нищо по шкафовете, погледнете", обяснява на 74-годишната съседка Виолета Иванова.
За пет години тази жена е правила два ремонта.
"Тук от пет - шест години е ад. Аз живея в клозет, това е. Там всичко е разрушено и ви казвам, че аз вече просто откачам. Имам чувство, че не съм нормална, може ли и вие самите чувствате миризмата", възмущава се жената.
"Примерно каня я госпожата, която ми е пратила това писмо да заповяда и да си купи апартамент в блок 140 или да си купи съседния имот до този, за да види как живеят хората до тези лица. Това било дискриминация към тях - извинявам се много в случая дискриминирани са гражданите на "Надежда", включително и аз като районен кмет, тъй като аз към момента тоя проблем с моите правомощия не мога да го реша", заяви кметът на Район "Надежда".
Жителите на Рудозем замислят протести след завръщането на Айдън Оллу. 40-годишният мъж от родопския град уби по особено жесток начин баща си през 2006 година, но избегна присъда, тъй като беше освидетелстван като невменяем. Хората помнят Айдън и с други опити за убийства, палежи, заплахи и блудство с непълнолетни. Основателен ли е страхът ни от подобни хора и какво трябва да е отношението ни към тях - Антон Хекимян и операторът Любомир Вучков провериха случая.
Разговор по темата можете да чуете в прикачения файл.