Борбата срещу ментетата и нискокачествените стоки – темата беше засегната в предаването „Тази сутрин” след журналистическо разследване на Стоян Георгиев. В сезона на дебелите дрехи, той решава да си купи топло зимно яке. Цените са от 50 лева за откровено менте в кварталните пазари, до 400 лева в някои специализирани магазини. Той предпочита да пазарува в центъра на София, защото не иска да попадне на менте. Купува си яке от магазин на бул. "Васил Левски". Плаща за връхната дреха 155 лева. Разчита немалката цена да е гаранция за качество.
Още при първото разкопчаване на якето ципът му пада. После се къса и вътрешният джоб, а междувременно става ясно, че всички шевове са криви и нискокачествени. Стоян търси информация за марката в интернет и разбира, че е немска. Специализирана в производството на оборудване за планинари и алпинисти, а продуктите се славят с изключително високото си качество. Успява да се свърже и с говорител на производителя.
"Налага се да потвърдя, че якето ви е менте. Почти 100 %. И казвам почти само защото нямаме якето тук, а само снимки, но смятам, че нещата са очевидни", каза по телефона Ингола Мец.
От завода производител официално съобщават, че купеното е пиратска версия на техен продукт. При това с изключително ниско качество. След като е научил, че в центъра на София се продават стоки менте, Стоян Георгиев се връща в магазина със скрита камера. Иска да провери дали като клиент има шанс да получи парите си обратно.
- Значи аз съм продал много от тия якета и ти си първият, който ми се оплаква.
- Аз съм сигурен, че е менте. А вие всъщност дилъри ли сте на тази марка?
- Не, не сме дилъри
Стоян иска парите си обратно. Обаждат се на шефа на магазина, а той се оказва неособено учтив.
- Вие какво ми предлагате?
- Нищо не ти предлагаме. Ти какво предлагаш?
- Значи да си отнеса това яке и да пия една студена вода това ми предлагате? Добре, тогава аз ще си го взема якето и ще подам жалба в патентното ведомство. Няма да споря с вас.
Няколко дни по-късно патентното ведомство уведомява, че на магазина ще бъде направена проверка. Тя показва, че в магазина се предлагат якета и други стоки от световно известни марки. Ще отнеме няколко дни докато патентното ведомство установи колко са нарушенията. Законът предвижда 3 000 лева глоба за всяка марка, която определен търговец продава без лиценз.
Адвокат Елена Милър е специалист по патентно и лицензионно право. Тя защитава правата и на марката, която носи пиратското яке. Милър е наясно как стоките ментета стигат до магазините:
"Може да е или куфарна търговия, физическо лице, два-три куфара в колата, или контейнер на камион или на кораб. Може да е и пратка по пощата. Мащабите на подобен вид контрабанда са милиони евро", обясни Елена Милър.
Според експерти печалбите от контрабандни стоки са сред малкото, които надвишават печалбата от продажба на наркотици. Елена Милър твърди, че след влизането на България в ЕС, делът на стоките ментета спада с всяка изминала година. Проблемът обаче далеч не е решен.
Ако искате търговец на ментета да бъде проверен и разобличен, освен в патентното ведомство, може да изпратите писмо на официалния дилър с адреса на търговеца.
В хода на журналистическото разследване стана ясно, че магазинът в който се предлагат якета ментета е част от верига. Предстоят проверки и на останалите обекти.
Разговора по темата чуйте в прикачения файл.