В ексклузивно интервю пред bTV кенийският посредник Андрю Мавангура заяви, че е готов да помогне в случаите с отвлечените български моряци, ако бъде помолен за това.
Нашият колега Светослав Иванов разговаря с човека, който според британските медии е посредничил за освобождаването на десетки кораби, пленени от сомалийските пирати.
Казват, че кениецът е най-добре осведоменият човек за всички набези на морските разбойници в Аденския залив. Знае какво се случва в Сомалия чрез мрежа от информатори. Той не пътува, използва мобилният си телефон и вдига на всяко позвъняване.
Светослав Иванов: Вие сте базирани в Кения, можем ли да кажем, че това е страната, която светът наблюдава случващото се в Сомалия? Нещо като Истанбул по време на Втората световна война?
Андрю Мавангура: Да, точно така. Кения е най-близката до Сомалия страна, която от своя страна граничи и с Джибути.
Светослав Иванов: Според някои публикации в световни медии Вие сте сочен за посредник между компаниите и пиратските групи. Приемате ли този свой образ?
Андрю Мавангура: Ако хората ме молят за помощ, аз им помагам.
Светослав Иванов: Кой Ви моли за помощ? Пиратите?
Андрю Мавангура: Всеки може да ме помоли - роднини на моряци, правителства, собственици на кораби.
Светослав Иванов: Бихте ли обяснили, какво означава "помощ" в тези случаи?
Андрю Мавангура: Означава помощ за моряците, ние помагаме на моряци. Ние самите сме моряци и помагаме на другите моряци. Аз самият съм такъв. През 2002 г. ние помогнахме на моряци, които имаха проблеми в България, нуждаеха се от медицинска помощ.
Светослав Иванов: Защо Ви арестуваха в Кения през 2008 г.?
Андрю Мавангура: Защо ли? Оттам, от където намерихте тази информация, прочетете и отговора на Вашия въпрос.
Тук за кратко прекъсваме интервюто, за важно уточнение. През 2008 година Андрю Мавангура е арестуван в Кения по подозрения, че е свързан със сомалийските похитители на украински кораб, превозващ оръжие. След Това Мавангура беше освободен.
Светослав Иванов: Нечестен ли беше този арест?
Андрю Мавангура: Вие как мислите?
Светослав Иванов: Не знам, точно затова Ви питам.
Андрю Мавангура: Не мога да отговоря на този въпрос.
Светослав Иванов: Можем ли да кажем, че пиратството е добре организирана мафия. И кой е на върха на мрежата?
Андрю Мавангура: Те са много. Има толкова много групи.
Светослав Иванов: Мислите ли, че международната общност подцени добрата организация на пиратските групи?
Андрю Мавангура: В началото светът не взе на сериозно опасността от тези пирати. Тя се събуди чак след като започнаха да изчезват европейски кораби. Това стана през 2005 г., но сомалийските пирати действат от 1999. През 2005 г. светът се събуди за малко и пак заспа. Събуди се отново, след като беше отвлечен втори кораб и пак заспа. Международната общност прекъсва съня си само в случай, че е отвлечен кораб, свързан с европейска компания. И спи, когато пострада африкански или азиатски кораб. Знаете, че моряците са бедни хора Разбирате ли ме? Моряците са забравени хора!
Светослав Иванов: Добре де, мислите ли, че светът днес вече е събуден и прави достатъчно за борбата с пиратството?
Андрю Мавангура: Те имат грешен подход. Трябва, когато има проблем той да бъде решаван, като се започне от неговите корени. Ако не лекуваш причината за болестта, няма да излекуваш болестта.
Светослав Иванов: Ако българското правителство или корабособствениците ви помолят за помощ, ще се отзовете ли?
Андрю Мавангура: Да, разбира се. Заради моряците и техните работни места - корабите.
Светослав Иванов: Взимате ли пари за тази "помощ"?
Андрю Мавангура: Не, не! Ние сме моряци Защото, ако утре аз съм в беда и нямам пари, ще искам някой да ми помогне. Моряците нямат пари, те са просто работници.
Светослав Иванов: Но корабособствениците са богати.
Андрю Мавангура: Да, но те се интересуват само от корабите си, не им пука за моряците.