Константин Соколов вече повече от 16 години живее в Канада. Навремето не успява да влезе във ВИТИЗ и да сбъдне мечтата си да се занимава с театър в България. Мечтата му обаче се сбъдва в Канада, където заедно със съпругата си Ира са създатели на театралната компания Gleams Theatre. В афиша на частния театър има повече от 35 постановки по текстове Бекет, Едуард Толби, Йон Фосе и Уди Алън.

Константин Соколов сподели, че е кандидатствал във ВИТИЗ може би 10 пъти, но така и не са го приели. "В един момент започнах да пиша драматургия. Драматургията също не се прие като начин на мислене, като естетика, като тематика, която експлоатирах в нея”, сподели режисьорът. По идея на негов приятел, текстовете на неговите пиеси биват преведени на немски и предложени в театри в Швейцария, където е и режисьорския дебют на Константин Соколов.

"След това се върнах в България и тук се случи първата ми постановка, която беше в Драматичен театър - Пловдив, наречена "7 дни от живота на Разколников”. Опитаха се да ме сложат в някакви категории на писател дисидент. Аз никога не съм бил писател дисидент”, каза режисьорът. Много скоро след дебюта си в България Соколов разбира, че не може да се надява на професионална кариера в родината и заминава за Канада.

"Започнах много трудно. В началото трябваха много усилия. Преподавах известно време театър като хоноруван преподавател. Минаха години, работех като режисьор и 2004 година решихме да създадем тази компания”, сподели Соколов.

Уди Алън присъства сериозно в програмата на Gleams Theatre. Оказва се, че това е така, защото той е любимият съвременен драматург на Константин Соколов. "Имахме прекрасни разговори по телефона с него. Преди два сезона, когато се направи пиесата Riverside Drive, за голяма моя изненада на премиерата присъства Даян Кийтън и това беше една много мила среща. За мен беше истинско удоволствие да работя с любов по този текст. Това е една прекрасна комедия, една от последните му пиеси”, сподели режисьорът.

Соколов обясни, че началото на театралната му кариера в Канада никак не е било лесно, но в крайна сметка е успял да си заслужи признанието и на публиката и на критиците. Един от тези критици казва, че фактът, че Соколов успява да прави кариера в Канада, бидейки представител на Източна Европа, е достоен за уважение.

Въпреки неразбирането, което е срещнал в България преди години, Соколов споделя, че не е обиден. "Все още българският театър се управлява от хора, които твърде много години наред се проваляха. Искам малко онази почтеност и онази свобода, когато ти си се провалял толкова дълго време, просто да кажеш поне едно "извинете”, да си вземеш шапката и да си тръгнеш с достойнство. Голяма е липсата на достойнство в тези хора”, смята режисьорът.

Константин Соколов сподели, че ще остане в България 3 – 4 месеца, като в момента преговаря със свои предишни близки и познати за поставяне на пиеса тук.